Pomoce sensoryczne dla najmłodszych

Chcesz wesprzeć rozwój sensoryczny swojego dziecka lub masz świadomość konieczności wyeliminowania pewnych zdiagnozowanych deficytów? Zobacz jak to zrobić z zabawkami sensorycznymi adekwatnymi do wieku. Dowiedz się więcej!

Pomoce sensoryczne - główne rodzaje

Wśród pomocy sensorycznych lub zabawek sensorycznych dużą grupę stanowią zabawki sensoryczne stymulujące dotyk, takie jak kostka sensoryczna. Druga duża grupa zabawek stymuluje słuch dziecka. Z kolei pomoce sensoryczne takie jak książeczki w kontrastowych barwach, czy zabawki interaktywne pozytywnie oddziałują na wzrok. Zabawki sensoryczne sprawdzą się nie tylko u najmłodszych pociech, ale również u starszych dzieci.

Prawidłowo dobrane i używane zaciekawią także starsze dzieci, co może stanowić dobry sposób w sytuacji popularnych problemów z koncentracją i nadpobudliwością. Nie wiesz jak dobrać zabawki, by wesprzeć rozwój sensoryczny dziecka? Chętnie pomożemy. Poniżej znajdziecie naszej przewodnik po zabawkach sensorycznych.

Zabawki sensoryczne wspierające rozwój dziecka

Integracja sensoryczna kształtuje się już od pierwszych dni życia i trwa do około 7. roku życia.

  • W pierwszym etapie dziecko skupia się na poznawaniu świata poprzez dotyk. Świetnie sprawdzą się tu zabawki, które umożliwiają poznawanie różnych tekstur materiałów.
  • Etap drugi to dynamiczny rozwój sprawności ruchowej ciała. Tu z kolei pomocne mogą być zabawki stymulujące zmysł słuchu i wzroku. Kolejny moment integracji sensorycznej to praca nad kontrolą ruchów ręki i doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
  • Etap ostatni, czyli czwarty, to skupienie się na nabywaniu bardziej złożonych i nowych umiejętności, w tym na nauce czytania, liczenia i pisania. Etap ostatni zatem w silny sposób przekłada się na rozwój intelektualny.

Świetną zabawką wspierającą rozwój integracji sensorycznej jest kostka edukacyjna typu sorter to -estetyczne, bezpieczne wykonanie i multum funkcji momentalnie zwraca uwagę dziecka.

W skład zestawu wchodzą często elementy takie jak sorter, przebijanka, elementy o różnych fakturach, pętla, zgadywanki i układanki obracane i wiele innych.
Dziecko uczy się kształtów, wzmacnia spostrzegawczość i koordynację ruchową. Idealnie wspiera trening motoryki małej i nabywanie nowych umiejętności.

Nauka poprzez zabawę daje u najmłodszych najlepsze rezultaty. Dobrze dobrane zabawki interaktywne powinna spełniać cztery zadania: aktywizujące, poznawcze, inspirujące i usprawniające.

Ranking - zabawki sensoryczne

1. Mata sensoryczna

Leżenie na brzuchu wspiera rozwój kręgosłupa, wzmacnia plecka, ale też wspomaga perystaltykę jelit u noworodków.
Często dłuższe przebywanie w tej pozycji nie spotyka się z entuzjazmem dziecka, dlatego warto czas ten zamienić w zabawę, wykorzystując w ten celu matę sensoryczną. Działa ona stymulująco na wiele zmysłów jak zmysłu wzroku, zmysł słuchu i dotyku małych rączek.
Zabawki i akcesoria zawieszone na pałąkach zachęcają do zabawy, a sama mata sensoryczna może być stosowana przez długi czas - po okresie niemowlęctwa również jako miękka, amortyzująca mata do zabawy.

2. Sowa kiwajka zabawka sensoryczna B.Toys

Sowa kiwajka zabawka, która zachęca dziecko do ruchu, a przede wszystkim – do raczkowania. Wprawiona w ruch rusza się na boki, a kolorowe kulki podskakują w jej brzuszku.
Dzięki temu stymulacji podlega kilka zmysłów - wzrok, słuch, dotyk a także aktywność ruchowa dziecka.3. Zabawka sensoryczna Fuzzy Buzzy B.Toys

Pszczółka dostarcza dzieciom bodźców stymulujących najważniejsze zmysły. Dzięki różnym kolorom i teksturom rozwija umiejętności dotykowe.
Z kolei wystające tasiemki zachęcają dziecko do chwytania.4. Książeczka z ogonkami Jellycat

Jest to książeczka sensoryczna o dinozaurach lub innych zwierzątkach. Spotkaliśmy się również z tym, że jest wykorzystywana jako przytulanka.
Wystające ogonki mają na celu zaciekawienie malucha i skłonienie do chwytania i poznawania różnych faktur, tekstur, efektów dźwiękowych.
Tego typu książeczki mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach - jako zabawka do kąpieli, książeczka kontrastowa czy książeczka do czytania. Podobne zastosowania ma kostka sensoryczna.5. Przyssawki Fat Brain Toys

Przyssawki Fat Brain Toys to innowacyjna zabawka, która stanowi rozwinięcie koncepcji klocków konstrukcyjnych.
Silikonowe elementy są ekstra giętkie, dzięki czemu wyobraźnia malucha nie jest ograniczana i może stworzyć cokolwiek sobie zamarzy. Doskonale wspiera kreatywność i motorykę małą.

6. Sorter Fat Brain Toys

Kostka sorter – celem sorterów jest wsparcie umiejętności manualnych i rozwoju motoryki małej. Dodatkowo zabawę można wzbogacić o naukę kolorów i kształtów.
Przekładanie elementów przez elastyczne ścianki to świetne doświadczenie sensoryczne.7. Modelina dla dzieci Maped

Piasek kinetyczny i inne masy plastyczne (np. od marki Maped) - zabawa masami plastycznymi to znakomite ćwiczenia manualne, a także stymulujące wzrok i węch.
Zabawki sensoryczne tego typu dzięki swojej elastyczności co do zastosowania są szeroko stosowane w terapii sensorycznej.8. Układanka sensoryczna Rubbabu

Układanka edukacyjno-sensoryczna – świetna zabawka aktywizująca, która zachęca dziecko do ćwiczenia motoryki małej.
Miękkie i przyjemne w dotyku trójkąty pomagają rozwijać także koncentrację i zdolność logicznego myślenia. Uczą również cierpliwości.9. Puzzle sensoryczne

Puzzle sensoryczne to wyjątkowa zabawka, która w zasadzie podoba się każdemu dziecku.Stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy pamięć, koncentrację, a jeśli jest również wyposażona w specjalne sensoryczne punkty to może stymulować także zmysł dotyku.
W przypadku puzzli sensorycznych Janod zwierzątka mają różne tekstury, które imitują prawdziwą skórę czy sierść.

10. Kostka Janod

Kostka ta zalicza się do kategorii zabawki interaktywne. Oferuje aż 8 różnych zabaw. Każda z nich pozwala stymulować inny zmysł, w tym wzrok, dotyk, koordynację ruchową i słuch.11. Wonder Buddies Tiny Love

Królik mały odkrywca – opieka nad królikiem to dobry sposób na naukę codziennych czynności. Z królikiem dziecko może pobawić się w a ku-ku, ale trzeba także zaopiekować się króliczkiem, który będzie potrzebował, aby położyć go spać. Tego typu zabawki interaktywne świetnie wspierają rozwój najmłodszych pociech.12. Piłka sensoryczna Rubbabu

Świetnym pomysłem są także piłki sensoryczne. Uczą malucha świadomego chwytania, starsze zaś pociechy mogą wykorzystywać je do uspokajania się przed snem.Piłki sensoryczne gwarantują świetną zabawę rodzeństwu i dają możliwość rozpoczęcia wieloletniej pasji dziecka,** bo przecież to już mały krok do zamiłowania do piłki nożnej, koszykówki, czy siatkówki. Ciekawą alternatywą są także zabawki interaktywne. Stymulują one praktycznie wszystkie zmysły, między innymi wzrok, słuch, ale też dotyk. Zabawki te dzięki funkcji edukacyjnej, podczas zabawy dziecko może poznać nowe dźwięki, a także trenować umiejętność kojarzenia.

Sensoryka - jak rozumieć to pojęcie?

Sensoryka to za definicją ściśle ze sobą powiązane działania elementarnych zmysłów człowieka. Ich prawidłowe oddziaływanie na siebie jest nie tylko skomplikowane, ale też niezmiernie potrzebne, aby móc z jednej strony prawidłowo reagować na rzeczywistość, a z drugiej mieć zdolność do jej interpretowania. Proces ten nazywa się integracją sensoryczną i jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dlaczego tak jest? Jak można wspierać rozwój sensoryczny u najmłodszych pociech?

Czym właściwie jest integracja sensoryczna?

Temat integracji sensorycznej i zaburzeń z nią związanych jest bardzo popularny. Wciąż jednak nie wszyscy rodzice wiedzą, o czym tak właściwie jest mowa i jakie mogą być konsekwencje problemów w tym obszarze. Określenie “sensoryczny” jest ściśle powiązane z postrzeganiem świata za pomocą zmysłów. Przy czym mamy tutaj na myśli działanie głównych zmysłów dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku, ruchu.

Współpraca i właściwe odczuwanie tych zmysłów umożliwia prawidłowe funkcjonowanie. To, że dziecko jest nadwrażliwe na dotyk czy też wykazuje niechęć do głośnych dźwięków, to nie jest jego fanaberia. Jako rodzic nie ignoruj tych sygnałów i nie czekaj aż dziecko z tego “wyrośnie”. Przybierz aktywną postawę i dowiedz się, jak można wspierać integrację sensoryczną u swojej pociechy. W końcu to dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać precyzyjne ruchy rąk i nóg czy też niejako nieświadomie stabilizować swoje ciało. Są to czynności, o których się nie myśli, jednak wszelkie problemy z nimi związane, są boleśnie odczuwalne.

Wspieranie integracji sensorycznej

Pierwsze trzy lata życia dziecka to czas, w którym dokonuje się największy rozwój sensoryczny. W tym czasie maluch jest szczególnie wrażliwy na wszystkie bodźce otrzymywane z otoczenia. Doskonałym przykładem jest reakcja noworodka na dotyk rodzica, który od początku odbierany jest jako przyjemny, przynoszący emocjonalny spokój. Jest to pierwszy przejaw reakcji na bodziec z zewnątrz. Zadziwiające, prawda?

Na późniejszym etapie rozwoju dziecka, kiedy uczy się ono chodzić i mówić, następuje rozwój umiejętności manipulacyjnych. Mózg staje się bardziej wrażliwy na nowe bodźce i zdolny do reagowania na nie. Ważne jest, aby optymalnie wykorzystać ten krótki czas, bo w przeciwnym razie wystąpić mogą zaburzenia integracji sensorycznej. Mogą one być związane z nadmierną lub niedostateczną reaktywnością na bodźce sensoryczne lub też obniżonymi umiejętnościami ruchowymi. Jeśli takie problemy zostaną zaobserwowane i zdiagnozowane to niezbędna może okazać się terapia.

Terapia integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej to program ćwiczeń, zabaw i aktywności, których zamierzeniem jest wywołanie konkretnych reakcji sensorycznych, dzięki czemu następuje poprawa reakcji w kontekście wrażeń zmysłowych. Tego typu terapię prowadzi zwykle specjalista terapeuta w dedykowanej do tego celu pracowni i z użyciem pomocy do integracji sensorycznej, w tym takich jak zabawki sensoryczne.
Nadrzędnym celem terapii integracji sensorycznej jest kontrolowana stymulacja wszystkich systemów zmysłowych, która wpływa na poprawę funkcjonowania w sferze emocjonalnej i motorycznej. Zinstytucjonalizowany wymiar terapii właściwy dla trudniejszych przypadków zaburzeń sensorycznych z pewnością jest czasochłonny i długotrwały, a dodatkowo wymaga również pracy rodzica z dzieckiem w warunkach domowych.

W lżejszych przypadkach może wystarczyć terapia prowadzona w warunkach domowych. Tym bardziej że wystarczy wprowadzić do codziennej zabawy kilka prostych elementów, by wspomóc rozwój dziecka. Te elementy to zabawki sensoryczne.

Wybieramy popularne zabawki sensoryczne

Chociaż zabawki te nie wyróżniają się z pozoru niczym szczególnym, to mają znaczący wpływ na rozwój i usprawnienie procesów integracji sensorycznej. Kluczowy jest ich dobór do wieku dziecka. Wynika to między innymi z różnych stadiów rozwoju sensorycznego dzieci, a także ze względów bezpieczeństwa. Warto przy tym poświęcić chwilę na obserwację malucha i tego jak pracują zmysły malucha. Odpowiedzieć sobie na pytania jakie przedmioty budzą jego zainteresowanie, przyciągają uwagę i potrafią na dłużej zabawić? Po które zabawki sięga najczęściej? Oczywiście nie muszą to być tylko zabawki, ale również mogą to być przedmioty użytku codziennego jak pilot do telewizora, szeleszczące opakowanie, grzebyk lub inne przedmioty. Oferta zabawek sensorycznych jest bardzo bogata.

Integracja sensoryczna to temat, co do którego żaden rodzic nie może być obojętny. Sam termin może kojarzyć się z czymś trudnym i skomplikowanym.
Jednak w rzeczywistości wystarczy poświęcić chwilę na obserwację swojego dziecka, a następnie podsunąć mu odpowiednie sensoryczne zabawki, by wspierać jego rozwój i zapewnić wspaniałą zabawę.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.