Wypadanie włosów po ciąży - Wiemy jak skutecznie przeciwdziałać!

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety nastawione jest na utrzymanie dziecka. Bardzo często podczas ciąży okazuje się, że kobieta ma o wiele zdrowsze włosy, ładniejszą cerę, mocniejsze paznokcie. Dzieje się tak ze względu na hormony, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciąży, a które mają korzystny wpływ na wygląd kobiety. Jednak po porodzie, a dokładniej po zakończonym połogu, bardzo często pojawia się osłabienie organizmu spowodowane jego wytężoną pracą przez 9 miesięcy i przez okres połogu. Zazwyczaj w tym okresie młode mamy mogą zaobserwować wzmożone wypadanie włosów.

Łysienie poporodowe- przyczyny i skutki

Jeśli niedawno zostałaś mamą, to warto, żebyś przygotowała się na to, co może Cię czekać. Wypadające włosy po ciąży i słabsze paznokcie to problem wielu kobiet i da się im przeciwstawić.

Łysienie poporodowe dotyka 90% kobiet, które zostały mamami. Pierwsze oznaki łysienia poporodowego pojawiają się zazwyczaj po zakończonym połogu, czyli około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. Kobiety w tym czasie narzekają na wypadanie włosów nawet podczas zwykłego czesania. Spora część z nich obserwuje prześwity, przez które bez problemu można dostrzec skórę głowy. Podczas łysienia poporodowego włosy stają się słabsze, bardziej łamliwe i kruche oraz tracą swój blask.

Łysienie poporodowe jak przeciwdziałać

Ogromny wpływ na łysienie poporodowe ma zmiana poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Podczas ciąży u każdej kobiety obserwuje się wzrost poziomu estrogenów, które przyspieszają wzrost włosów i mają ogromny wpływ na ich budowę. Estrogeny wzmacniają włosy i powodują, że w ciąży kobiety obserwują ich znaczący wzrost, a także poprawę struktury włosa. Gdy poziom estrogenów zaczyna spadać po porodzie, stanowi to niemały szok dla organizmu, przez co włosy zaczynają wypadać i stają się osłabione. Nie bez znaczenia jest również prolaktyna, która odpowiedzialna jest za produkcję mleka w gruczołach piersiowych. Jej wysokie stężenie nie ma dobrego wpływu na włosy, ponieważ bardzo często powoduje łojotokowe zapalenie skóry. Schorzenie to może prowadzić do wypadanie włosów.

Wpływ karmienia piersią na wypadanie włosów po ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy karmienie piersią ma wpływ na kondycję włosów. Odpowiedź brzmi “Tak”. Choć nie jest to bezpośredni wpływ. Dziecko przystawiane do piersi lub odciąganie mleka laktatorem, nie będzie mieć wpływu na kondycję włosów, jednak nie bez znaczenia jest prolaktyna, która odpowiedzialna jest za produkcję mleka w gruczołach piersiowych. Hormon ten może negatywnie wpływać na kondycję włosów. Zazwyczaj jej wysokie stężenie ma negatywny wpływ na włosy, ponieważ bardzo często powoduje łojotokowe zapalenie skóry. Oczywiście nie każda kobieta po porodzie zmaga się z tą przypadłością, jednak warto pamiętać o tym, że zmiana poziomu hormonów ma ogromne znaczenie dla ogólnego samopoczucia, a także dla wyglądu. Choć sama prolaktyna nie działa bezpośrednio na zmianę kondycji włosów, to powodując łojotokowe zapalenie skóry, staje się bezpośrednią przyczyną postępującej utraty włosów.

Cykl życiowy włosa

Nie wszyscy mamy świadomość, że każdy włos ma swój własny cykl życiowy. Warto zapoznać się z tą wiedzą i uświadomić sobie jak mocno gospodarka hormonalna wpływa na jego wydłużenie lub skrócenie.

  • Pierwszą fazą, którą możemy wyróżnić, jest wzrost, który zazwyczaj przebiega bardzo dynamicznie. Nie da się jednak określić długości tej fazy. Wiele zależy tu od genetycznych predyspozycji.
  • Następną fazą przychodzącą zaraz po wzroście jest pozostawanie włosa na głowie. W tym czasie włos przestaje rosnąć i czeka na przejście w ostatnią fazę.
  • Ostatnim etapem jest wypadanie włosów, poprzedzone przechodzeniem w stan uśpienia.

Gdy kobieta nie jest w ciąży, może obserwować systematyczne delikatne wypadanie włosów, które jest naturalnym następstwem przechodzenia włosa w różne fazy. Jednak po zajściu w ciąże, cykl ten ulega dużemu zachwianiu. Wydłużona zostaje faza wzrostu włosa, a praktycznie zanika faza przejściowa i ostatnia faza odpowiedzialna za wypadanie włosów. Jednak takie zachwianie w naturze, zawsze ma swój koniec i pojawia się on zazwyczaj około 3 miesięcy po porodzie. Wtedy to następuje zmiana hormonalna, która z kolei odpowiada za przyspieszone uśpienie i wypadanie włosów. W ten sposób gospodarka hormonalna wraca niejako do równowagi i po kilku miesiącach zaobserwować możemy wyciszenie i powrót do cyklu wzrostu włosa sprzed ciąży.

Wypadanie włosów po ciąży jak sobie z tym radzić?

Podczas ciąży na skutek zwiększonej produkcji estrogenów, zaobserwować możemy niecodzienne zjawisko, jakim jest wzrost wszystkich włosów. Co za tym idzie, możemy obserwować efekt zagęszczenia. Z pewnością wiele kobiet będąc w ciąży, cieszy się bujnie rosnącymi włosami, a nawet mocniejszymi niż zwykle paznokciami. Po zakończonym okresie ciąży obserwujemy odwrotne zjawisko. Podczas całej ciąży praktycznie nie wypadają włosy, więc po jej zakończeniu obserwujemy wypadanie zarówno tych włosów, które powinny wypaść w okresie ciąży, jak i tych, których cykl wzrostowy naturalnie się zakończył. Efektem tego jest poporodowe łysienie.

Niestety nie ma idealnych sposobów, które w pełni pomogłyby kobietom cierpiącym na łysienie poporodowe. Jednak jest kilka metod, którymi możemy sobie pomóc. Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznej suplementacji. Pomocne będzie z pewnością cynk, miedź i żelazo, a także witaminy z grupy B, witamina C, E i A. W diecie należy również pamiętać o dostarczaniu dużej ilości białka, które zawiera melatoniny i cysteiny, ponieważ wpływają one korzystnie na strukturę włosa. Ważne są również kosmetyki naturalne, które będą wzmacniać włosy od zewnątrz.

Akceptacja i cierpliwość to jedyne sposoby, które mogą pomóc przetrwać ten niekorzystny czas dla kobiety. Z pewnością wiele młodych mam czuje się nieatrakcyjne po przebytej ciąży, a gdy dochodzą do tego problemy z włosami, budzi to w nich strach i niepewność. Jedyne co można w tej kwestii zrobić, żeby osiągnąć względny spokój, to uświadomić sobie, że to tylko etap, który minie. Gdy tylko hormony wrócą do równowagi, 3-stopniowy cykl wzrostu włosa również powróci do normy.

Odpowiednia dieta, odpoczynek i kosmetyki na wypadające włosy po ciąży

Jeśli obserwujesz u siebie wypadanie włosów po ciąży, to oprócz systematycznej suplementacji musisz zadbać o odpowiednią dietę. Duża różnorodność i dostarczenie organizmowi witamin zawartych w owocach, warzywach i mięsie, z pewnością pozytywnie wpłynie na kondycję włosów. Nie można zapominać, że na wypadanie włosów ma również wpływ ogólne osłabienie organizmu podczas połogu. Młode mamy bardzo często cierpią z powodu niewystarczającej ilości snu, co też negatywnie wpływa na włosy, znacznie je osłabiając. Jeśli brak snu związany jest ze stresem lub innymi czynnikami niezwiązanymi ze wzbudzającym się w nocy niemowlęciem, to dobrym sposobem na przywrócenie higieny snu może być lekka aktywność fizyczna w postaci codziennych spacerów. Ruch i świeże powietrze z pewnością pozytywnie wpłyną na jakość snu.

Wypadające włosy po ciąży to duży problem, który spędza sen z powiek młodych mam. Dlatego tuż po porodzie warto zatroszczyć się o odpowiednią dietę i suplementacje. Dołączając do tego zdrowy sen i aktywność fizyczną, możemy zmniejszyć nieunikniony efekt łysienia poporodowego. Mocny i odżywiony organizm powinien słabiej reagować na zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po zakończonej ciąży.

Pomóc mogą również ziołowe wcierki i kosmetyki naturalne, które będą wzmacniać cebulki włosów i działać na nie od zewnątrz. Wspomogą one z pewnością kondycję włosów i skóry głowy od zewnątrz.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.