Przyrost wagi niemowlaka

Nowe życie to wielka odpowiedzialność i radość zarazem. Jednak nie każdy przyszły rodzic ma świadomość, że wraz z radością pojawiają się też troski. Wielu rodziców zastanawia się, jak sprawdzić, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Najważniejszym parametrem świadczącym o prawidłowym rozwoju dziecka jest jego waga. Pomocne mogą okazać się siatki centylowe, które znaleźć można w każdej książeczce zdrowia. Jeśli rodzice nie są pewni, czy przyrost wagi niemowlaka jest prawidłowy, to najłatwiej będzie sprawdzić to właśnie korzystając z siatek centylowych.

Ile powinna wynosić waga niemowlaka, a ile noworodka? Po urodzeniu dzieci ważą około 3,5 kg. Oczywiście jest to uśredniona waga, ponieważ zdarzają się dzieci cięższe i lżejsze. Rodzice mogą się zacząć niepokoić dopiero wtedy, gdy ich dziecko urodzi się z wagą niższą niż 2,5 kg. Jednak tak niska waga urodzeniowa dotyczy głównie wcześniaków.

Prawidłowy przyrost wagi niemowlaka

Jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka? Ile powinna wynosić waga niemowlaka w poszczególnych miesiącach życia? Takie pytania zadają sobie młodzi rodzice praktycznie od samego początku ich rodzicielskiej przygody. Nie ma konkretnej wartości, którą można przyjąć za idealną. Przyrost wagi niemowlaka zazwyczaj zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Wpływ na przyrost ma również sposób karmienia. Duży wpływ na wzrost dzieci i przybieranie na wadze ma genetyka. Zazwyczaj niscy i drobni rodzice, mają również drobne dzieci, a wyżsi już na starcie rodzą maluchy, które ważą ponad 4 kg. Jednak nie jest to regułą. Trzeba pogodzić się z tym, że jedne dzieci będą przybierać na wadze szybciej inne wolniej. Dlatego też waga niemowlaka jest zazwyczaj określana w dość szerokiej rozpiętości i przedstawiana jest na siatce centylowej, gdzie dzieci w zbliżonym wieku mogą być od siebie nawet o kilka kilogramów cięższe lub lżejsze.

Noworodki w pierwszych dniach swojego życia tracą na wadze i jest to całkowicie naturalne. Podczas tych spadków wagi nie ma powodu do strachu. Spadki te pojawiają się najczęściej jeszcze podczas wizyty w szpitalu, gdy maluszki są pod dobrą opieką lekarzy pediatrów.

Przyjmuje się, że noworodki karmione piersią mogą stracić nawet 5% swojej masy urodzeniowej, natomiast noworodki karmione butelką tracą do 10% masy urodzeniowej.

Prawidłowa waga niemowlaka

W pierwszych 4 miesiącach życia, dziecko przybiera na wadze od 130 do 250 g tygodniowo. Od 4 miesiąca do 6 miesiąca życia dziecka, maluch przybiera już o wiele mniej, bo jest to od 90 do 150 g na tydzień. Głównym wyznacznikiem dobrego rozwoju maluszka jest określenie, czy dziecko podwoiło swoją wagę urodzeniową do ukończenia 6 miesiąca życia.

Wraz z zakończeniem pierwszego roku życia, maluch powinien potroić swoją wagę urodzeniową. Jeżeli dziecko urodziło się z wagą 3,5 kg, to w wieku 6 miesięcy powinno ważyć 7 kg, a po ukończeniu 12 miesiąca życia powinno ważyć 10,5 kg.

Za mały przyrost wagi niemowlaka

Bardzo często problemy z przybieraniem na wadze u małych dzieci związane są ze złym sposobem ssania. Gdy spadki wagi lub trwałe nieprzybieranie na wadze, występuje podczas karmienia piersią, to konieczna jest wizyta i konsultacja z doradcą laktacyjnym. Podobnie jest w przypadku, gdy widzimy za mały przyrost wagi niemowlaka.

W przypadku dzieci karmionych butelką zazwyczaj problem leży w źle dobranym smoczku. Problem może pojawiać się również w przypadku, nieprawidłowo dobranej mieszanki, która nie jest dostosowana do potrzeb maluszka. Dlatego, jeśli obserwujemy zbyt częste kupki u dziecka, wymioty lub ulewanie i w parze z tymi objawami idą spadki wagi, to w takim przypadku konieczna będzie konsultacja lekarska i dobranie odpowiedniej mieszanki.

Ogólnie przyjęło się, że dzieci ważone są dopiero podczas wizyt kontrolnych, jednak w przypadku maluszków, które nie przybierają prawidłowo na wadze, konieczne będzie ważenie ich każdego dnia o tej samej porze. Tylko w ten sposób rodzice będą mogli mieć pod kontrolą zdrowie dziecka. Jeśli mimo to wszystkie zabiegi nie przyniosą rezultatów, to konieczna będzie kolejna wizyta u dobrego pediatry.

Za mały przyrost wagi niemowlaka może mieć bardzo zły wpływ na jego rozwój, a nawet może świadczyć o problemach zdrowotnych dziecka, dlatego też takich sygnałów nie można bagatelizować.

Za duży przyrost wagi niemowlaka - jak zapobiegać?

Dziecko karmione piersią nigdy nie przybiera na wadze za dużo. Przyjmuje się, że od samego początku pierś podajemy na żądanie dziecka, dlatego niemowlęta karmione naturalnie, samoistnie dobierają sobie dawki pożywienia. Inaczej jest w przypadku dzieci karmionych butelką. W ich przypadku konieczne jest przestrzeganie norm podanych na opakowaniu każdego każdej mieszanki mlecznej. Zazwyczaj za duży przyrost wagi niemowlaka, związany jest z dodatkowymi posiłkami, o które domaga się dziecko. W przypadku dużych upałów może chodzić również o pragnienie, które powinno się zaspokajać wodą. Oczywiście mowa o dzieciach, które mają rozszerzoną dietę i ukończyły 6 miesięcy. Młodsze maluchy powinny mieć zaspokojone pragnienie przez podaną butelkę z mlekiem.

Waga niemowlaka jaka powinna być

Należy pamiętać, że niemowlęta karmione butelką dla dzieci mogą mieć duży instynkt ssania (podobnie jak dzieci karmione piersią), dlatego też rodzice powinni być wyczuleni na to, żeby nie przekarmiać maluszków.

Nie każdy płacz dziecka oznacza głód. Czasem dzieci potrzebują smoczka lub mięciutkiej przytulanki. Jeśli jednak dziecko jest karmione zgodnie z zaleceniami i mimo wszystko obserwujemy za duży przyrost wagi niemowlaka, to konieczna będzie konsultacja lekarska. Tylko w ten sposób, będzie można wykluczyć ewentualne schorzenia.

Jeśli natomiast zbyt duży przyrost wagi pojawia się, gdy do diety dziecka zostały wprowadzone pokarmy stałe, to trzeba zastanowić się nad zmniejszeniem kaloryczności posiłków i zróżnicowania ich pod względem jakości. Bardziej kaloryczne składniki można zastosować mniej kalorycznymi warzywami. Dobrze jest też wiedzieć, ile faktycznie powinno jeść dziecko w danym przedziale wiekowym. Bardzo często zdarza się, że porcje podawane dziecku, które ma kilka miesięcy, są za duże. Czasem wystarczy zmiana talerzyka lub miseczki i sam rodzic zaobserwuje, że inaczej rozłożone pożywienie wygląda inaczej pod względem objętości.

Jak ważyć niemowlę?

Przede wszystkim priorytetowym zakupem do pielęgnacji maluszka, który nie prawidłowo przybiera na wadze, będzie waga dla dzieci i niemowląt. Najlepiej wybrać taką, która będzie najdokładniejsza i pokaże wynik do trzeciej liczby po przecinku.

Wpływ na wagę dziecka ma wiele czynników. To czy maluszek jest przed posiłkiem, czy już pod. To czy się wypróżnił i w co jest ubrany. Najlepszym sposobem na zważenie dziecka, będzie ustalenie jednej godziny ważenia. Najwygodniej będzie to robić przed wieczorną kąpielą. Wtedy rozbierzemy maluszka i zważymy bez pieluszki. Wynik należy zapisać w notesie i obserwować postępy.

Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy maluszek się najada, to możemy zastosować ważenie przed i po jedzeniu. W takim przypadku nie musimy dziecka rozbierać. Ważne, żeby było w tej samej pieluszce i w tych samych rzeczach. Wagę dziecka zapisujemy przed jedzeniem i po nim. Jeśli nie zauważymy znacznej różnicy między wagą przed i po karmieniu, to oznacza to, że dziecko się nie najada, maluch ssie źle i konieczna jest wizyta u doradcy laktacyjnego. Oczywiście w przypadku dzieci karmionych butelka nie trzeba robić takiego ważenia, bo jesteśmy w stanie sprawdzić, ile mleka dziecko zjadło.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.