Zaburzenia rozwoju motoryki małej i dużej u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

Deficyty rozwoju w sferze motoryki małej i dużej u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

Podczas spacerów, wizyt na placu zabaw czy na urodzinach, często porównujemy rozwój naszego dziecka z rówieśnikami, co jest naturalnym zachowaniem świadomego rodzica. Rozmowy z innymi rodzicami, wymiana doświadczeń, regularne kontrole lekarskie oraz dokładna obserwacja rozwoju dziecka to kluczowe działania dla jego prawidłowego rozwoju. Ważne jest, aby pamiętać, że opóźnienia w rozwoju ruchowym nie są wynikiem zaniedbania czy braku uwagi ze strony dziecka, lecz mogą sygnalizować potrzebę wsparcia i specjalistycznej pomocy (między innymi w sytuacji słabego napięcia mięśniowego).

W zakresie niezręczności ruchowej całego ciała, objawy mogą obejmować niesprawność ruchową, nieskoordynowane ruchy, szybką męczliwość przy aktywności fizycznej oraz niechęć do udziału w grach i zabawach ruchowych.
Niezręczność manualna manifestuje się natomiast przez nadmierne lub zbyt słabe napięcie mięśniowe, trudności w trzymaniu narzędzi pisarskich, zaburzoną szybkość ruchów dłoni i palców, niechęć do prac manualnych, problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, nieestetyczne pismo czy wolne tempo pisania. Wszystkie te symptomy mogą wskazywać na potrzebę wsparcia specjalisty, czy też zwiększenie zaangażowania rodzica w ćwiczenia z dzieckiem w domu.

Rozwój dużej i małej motoryki – proste ćwiczenia z dzieckiem

Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej oraz sprawności manualnej u dzieci jest ważne dla ich wszechstronnego rozwoju. Oto przykłady ćwiczeń, które można realizować w domu.

Ćwiczenia na dużą motorykę:
Ćwiczenia te obejmują różnorodne działania, takie jak utrzymywanie równowagi, na przykład przez chodzenie po narysowanej linii, ławeczce, na równoważni czy z wykorzystaniem zabawek do balansowania. Zabawy ruchowe zręcznościowe, takie jak toczenie piłeczek, rzucanie i celowanie, są również korzystne. Dodatkowo, ćwiczenia i zabawy na placach zabaw, materacach i innych przyrządach gimnastycznych, wspierają rozwój koordynacji i siły.

Ćwiczenia na małą motorykę:

  • Ćwiczenia manualne i rozmachowe (koncentracja na ramieniu i dłoni). Zajęcia te koncentrują się na usprawnieniu dłoni, palców i nadgarstka. Zaliczają się do nich zabawy z tasiemką, przeplatane przez otwory, sznurowanie butów, wiązanie i rozplątywanie supełków, szycie po wyznaczonych liniach, cięcie nożyczkami, tworzenie składanek papierowych, stemplowanie, tasowanie kart, czy gra w Piotrusia. Ćwiczenia rozmachowe polegają na naśladowaniu ruchów potrzebnych do codziennych czynności, takich jak malowanie ścian, zrywanie owoców, czy łapanie much. Malowanie farbami dużych płaszczyzn ruchami poziomymi i pionowymi na dużym papierze, rysowanie jednocześnie obiema rękoma dużych wzorów to jedne z przykładów ćwiczeń na rozmach.
  • Ćwiczenia graficzne (koncentracja na zwinności palców). Skupiają się na drobnych ruchach ręki, takich jak układanie kompozycji z koralików, kolorowanie, kopiowanie obrazków przez kalkę, wypełnianie konturów za pomocą kresek, rysowanie szlaczków, czy dowolne rysowanie kredkami, ołówkiem czy farbami.

Te ćwiczenia nie tylko wspierają rozwój fizyczny dziecka, ale także pomagają w budowaniu podstaw do nauki pisania, malowania i innych umiejętności edukacyjnych. Rozwój motoryczny wspiera rozwój intelektualny, dlatego jest niezwykle ważny dla dzieci i nie należy go zaniedbywać.

W serii naszych wpisów przeczytasz również o następujących deficytach rozwojowych:

  1. Zaburzenia mowy.
  2. Zaburzenia percepcji wzrokowej.
  3. Zaburzenia percepcji słuchowej.
  4. Problemy z orientacją przestrzenną.
  5. Problemy w obszarze dużej i małej motoryki.
  6. Zaburzenia w obszarze emocji.

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.