Moje dziecko nie chce jeść warzyw

Poznaj nasze ciekawe sposoby na przekonanie dziecka do jedzenia warzyw. Zobacz więcej!

Chyba każdy rodzic dobrze zna ten moment, kiedy dziecko widząc zielony obiekt na talerzu stara się go jak najszybciej pozbyć. Argumenty o wartościach odżywczych i witaminach, które znajdują się w warzywach nie są wystarczająco dobre, by zachęcić malucha do jedzenia.

Warzywa są bardzo ważne w diecie rozwijającej się pociechy. Mają w sobie dużo witamin, sprzyjają trawieniu dzięki błonnikowi, posiadają kwas foliowy i pozytywnie wpływają na organizm. Warto jest zatem zachęcić dziecko do spożywania zieleniny od najmłodszych lat.

Warzywa na dobry start

Przyzwyczajanie dziecka do warzyw warto rozpocząć już w czasie ciąży. Włoszczyzna pozytywnie wpływa na zdrowie przyszłej mamy i jej pociechy, a jedzenie jej przez ciężarną kobietę może sprawić, że w przyszłości maluch chętnie będzie ją jadł. Rodzic jest nauczycielem swojego potomstwa, więc mama powinna dawać dobry przykład i wzbogacać swoją dietę o warzywa, by pokazać małemu uczniowi, że są pyszne, zdrowe i różnorodne. Ważną kwestią jest rozpoczęcie poszerzania menu małego odkrywcy od warzyw, a nie owoców.

Dzieci z natury wolą smak słodki, dlatego lepszym rozwiązaniem na start jest nauczenie malucha smaku zieleniny, by słodycz owoców nie zniechęciła go do jedzenia warzyw. Niemowlę powinno zostać z nimi zapoznane między piątym a szóstym miesiącem życia. Początkowo można jemu podawać łyżeczkę zmiksowanych bądź zaopatrzyć się w powszechnie dostępne gotowe posiłki z zieleniną w formie papki. Może się zdarzyć, że maluch początkowo nie będzie zadowolony z tego, co dostaje do jedzenia. Nie należy jednak zbyt wcześnie się zniechęcać, ponieważ z pewnością po pewnym czasie się przekona do nowo poznanego smaku.

Pierwsze kuchenne przygody

Dzieci od najmłodszych lat obserwują dorosłych i starają się być ich wiernymi naśladowcami. Kiedy mamy do czynienia z małym przeciwnikiem warzyw to warto zaprosić go do kuchni, by mógł z pomocą mamy przygotować własny, pyszny posiłek. Nie musi to być wyszukana kolacja, bądź obfity obiad.

Wystarczą najprostsze kanapeczki, z małym dodatkiem pomidorowego uśmiechu, ogórkowych oczu i paprykowego nosa. Dzieci uwielbiają ciekawie podane dania, zaczynając od ciasteczek w kształcie zwierzątek, a kończąc na ziemniaczkach ułożonych w kształt serduszka. Dzięki wspólnym kuchennym przygodom dziecko poczuje się dorośle, samodzielnie i będzie chętniej smakowało własnoręcznie przygotowanych posiłków.

Metody, które z pewnością zachęcą każdego malucha do jedzenia warzyw

Będąc na zakupach warto zatrzymać się chwilę dłużej przy dziale warzywnym, by pokazać małemu odkrywcy różnorodność warzyw, tych lokalnych i bardziej egzotycznych. Maluch z pewnością czymś się zaciekawi i będzie miał ochotę poznać nowy smak**. Jeśli mamy dziecko całkiem malutkie, ledwo co zaczęliśmy je odstawiać od piersi lub mleka modyfikowanego, to warto zainteresować się metodą BLW (Baby Led Weaning).

W metodzie tej to dziecko steruje zmianą pokarmu płynnego na stały, a dodatkowo już od pierwszego posiłku posiłków dobiera sobie pokarm w takich konsystencjach, jakie są w rzeczywistości (bez dodatkowego rozdrabniania). Dziecko samodzielnie rozszerza swoją dietę i steruje procesem odstawienia od mleka. Metoda BLW może pomóc w nauce malucha by jadł warzywa. Dziecko samo będzie bawić się pokarmem, jego kształtami i kolorem, co powinno dodatkowo zachęcić je do jedzenia.Kuchnia dla dzieci

Małe dziecko to również ograniczona możliwość zaproszenia do kuchni do wspólnej zabawy, ale może podarować wtedy kuchnię dla dzieci - zabawkę. To jedna z ulubionych zabawek naszych dzieci, więc wiemy jak może wzbudzić pasję do gotowania zarówno u chłopców jak i u dziewczynki.Nauka jedzenia warzyw poprzez zabawę

Zabawki z motywem warzyw mogą pozytywnie wpłynąć na postrzeganie zieleniny przez malucha. Dzięki nim zrozumie on, że warzywka występują wszędzie i są oczywistym elementem żywienia wszystkich ludzi. Zestaw drewnianych warzyw i owoców do krojenia marki Little Dutch jest idealnym akcesorium do kuchni małego gospodarza. W zestawie znajduje się marchew, ogórek, pomidor, cebula, burak i pieczarki, składające się z dwóch części połączonych rzepem. Mały odkrywca może je rozcinać dołączonym do zestawu drewnianym nożykiem. To kolejna możliwość by naśladować rodziców krzątających się w kuchni.

Oli&Carol Gryzaki

Oswajanie dziecka z warzywami można również zacząć od cudownie wyglądających, stworzonych z kauczuku naturalnego warzyw Oil&Carol jak brokuł. Prawda, że wygląda realistycznie? Na żywo prezentuje się jeszcze lepiej!

Gryzak na owoce 

Ciekawym pomysłem na przemycanie zieleniny do diety dziecka jest Gryzak Pulp.
To świetny gadżet, posiadający silikonową nakładkę, w której można umieszczać świeże warzywa, bądź owoce. Podczas gryzienia z dziurek znajdujących się na nakładce wydobywa się zdrowy przysmak.

 


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


Autorka

Aleksandra, jako doświadczona mama i znawczyni branży dziecięcej, stworzyła sklep 4kidspoint.pl, odpowiadając na realne potrzeby rodziców. Jej wiedza i intuicja gwarantują, że każdy klient otrzymuje tylko sprawdzone i najlepsze produkty. Przeczytaj więcej o autorce tutaj.