Kąpiel noworodka i niemowlaka - co każda Mama powinna mieć

Przeczytaj więcej o tym co każda mama powinna wiedzieć o kąpieli noworodka i zobacz jakie artykuły do kąpieli będą niezbędne podczas tej czynności. Dowiedz się więcej!

Kąpiel noworodka to oprócz karmienia maluszka jedna z najbardziej magicznych chwil zarówno dla rodziców, jak i dla tego małego człowieka. Choć ta przyjemna czynność szczególnie na samym początku może nie być łatwa, to warto zadbać o miłą i sympatyczną atmosferę bez cienia zdenerwowania, które mogłoby się udzielić noworodkowi lub niemowlakowi. Jednak nie tylko przyjemna atmosfera ma wpływ na jakość kąpieli i na więź między rodzicami, która się wtedy tworzy. Ważne są również produkty, które ułatwiają i umilają czynności związane z kąpielą małego człowieka.

Jak sprawić, żeby kąpiel noworodka była łatwa i przyjemna?

KąpielKąpielKąpiel

Kluczem do sukcesu jest brak stresu, jednak tego uczucia nie zawsze da się pozbyć. Na szczególny stres narażone są mamy i tatusiowie, którzy cieszą się obecnością w domu swojej pierwszej pociechy i nie mają pomocy w postaci doświadczonej babci z jednej czy z drugiej strony. Aby uniknąć tych niepotrzebnych i nieprzyjemnych emocji warto jeszcze przed porodem wyposażyć się w kilka potrzebnych rzeczy, tak aby kąpiel noworodka przebiegła sprawnie i bez większych komplikacji.

1. Beaba wanienka

Kąpielbeaba-wanienka

Wanienka ze stojakiem będzie wspaniałym rozwiązaniem dla młodych rodziców, a w szczególności dla kobiet, które mogą cierpieć na bóle kręgosłupa związane z dużym obciążeniem pleców na końcu ciąży. Beaba wanienka daje możliwość montażu jej na stojaku, ale można jej również używać w tradycyjny sposób, który szczególnie na początku może być nieco kłopotliwy.

Specjalny antypoślizgowy i miękki materiał został umieszczony wewnątrz wanienki i zwiększa on bezpieczeństwo maluszka podczas kąpieli. Beaba wanienka posiada odpływ odprowadzający wodę, korek i wgłębienie na słuchawkę prysznicową. Wanienka ze stojakiem daje również inne ciekawe możliwości. Po zakończonej kąpieli stojaka można używać razem z przewijakiem z tej samej serii, co z pewnością odciąży kręgosłup podczas częstego przewijania. Stojak został wyposażony w wieszaczek na ręcznik niemowlęcy i w rurkę do odprowadzania wody.

2. Ręcznik niemowlęcy

Ręcznik

Gdy wanienka ze stojakiem jest już kupiona, nie sposób zapomnieć o odpowiednim ręczniku dla dziecka. Ręcznik niemowlęcy to produkt, który różni się od klasycznego ręcznika używanego przez dorosłych, ponieważ posiada kapturek, którym okryć można główkę dziecka. Ręczników dla dzieci jest wiele, ale najpopularniejsze i najchętniej kupowane ręczniki przez młode mamy, to te wykonane z bawełny i bambusa.

3. Mata do przewijania

Mata do przewijaniaMata do przewijaniaMata do przewijania

Każdy rodzic, który spodziewa się maluszka, powinien zadbać o odpowiednie miejsce do przewijania. Z pewnością nie jest tajemnicą, że w szczególności noworodki bardzo często będą korzystać z tego miejsca, dlatego warto, aby było ono przyjemne i wygodne dla dziecka i rodzica. Mata do przewijania to świetny produkt, który umożliwi wygodne przewijanie małego dziecka.

Przed zakupem maty warto rozważyć produkt firmy Baby Stepsa. Mata do przewijania tej firmy doskonale nadaje się do wzięcia w podróż, więc będzie świetną inwestycją, która przez długi czas będzie towarzyszyć waszemu dziecku i wam w każdy miejscu. Wybierając akcesoria dla dziecka, warto kierować się bezpieczeństwem i jakością produktów. To ogromnie ważne kwestie biorąc pod uwagę, że każda z tych rzeczy będzie miała bezpośredni kontakt z delikatną skórą maluszka.

Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia

Oprócz akcesoriów pomagających w uzyskaniu komfortu podczas kąpieli małego dziecka ważne są również produkty odpowiedzialne za jego pielęgnacje. W tym wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki dla dzieci , które wybieramy. Powinny być łagodne i zawierać jak najmniej składników, oczywiście uwzględniając to, że nie powinny mieć w swoim składzie alkoholu, parabenów i innych szkodliwych substancji.

1. Szczotka Lullalove

Sczotka Lullalove

U małych dzieci bardzo często pojawia się ciemieniucha, która jest mało estetyczną skorupą na główce, a czasem na czole małego dziecka. W walce z ciemieniuchą ważne jest jej zapobieganie i masowanie główki dziecka specjalną i miękką szczotką. Oczywiście w panikę nie muszą wpadać rodzice, którzy zauważyli u swoich dzieci zmiany związane z tą przypadłością.

 2. Kosmetyczka Beaba

Kosmetyczka beabaKosmetyczka BeabaKosmetyczka Beaba

Każde małe dziecko powinno mieć własną kosmetyczkę, w której można schować odpowiednie akcesoria takie jak termometr, obcinaczki i nożyczki do paznokci, aspirator do noska czy inne produkty potrzebne małemu dziecku. Higiena i posiadanie przez dziecko prywatnych artykułów higienicznych jest ogromnie ważne.3. Organizer podróżny

Organizer Skip Hop

Z rzeczy przydatnych i niekoniecznie obowiązkowych, ale jednak wartych rozważenia może być organizer podróżny, który pomieści potrzebne akcesoria dla dziecka, takie jak chusteczki, krem, pieluszki butelkę i wiele innych rzeczy, które rodzice uznają za ważne w podróży. Atutem takiego organizera jest zamontowana lampa, która oświetla zawartość i pozwala na zachowanie intymności po zmroku.

W ten sposób nie będziemy musieli wybudzać dziecka, świecą górne światło, tylko po to, aby odnaleźć krem czy pieluchę. Podczas pielęgnacji maluszka każda z powyższych propozycji okazuje się niezbędna. Należy jednak pamiętać o jakości kupowanych rzeczy, które jak powyższe produkty powinny być bezpieczne i najwyższej jakości.Jak często kąpać niemowlę?

Wielu rodziców staje przed dylematem, jakim jest kąpiel małego dziecka. Sporo osób zastanawia się jak często kąpać małe dziecko, które teoretycznie nie poci się jak dorosły człowiek i nie ma okazji się wybrudzić. To mylne założenia, większość małych dzieci może mieć problem z ulewaniem, lub może robić wiele kupek o rzadkiej konsystencji.
W takim wypadku warto rozważyć codzienną kąpiel.

Jeśli jako rodzice spotkaliście się z kąpielą dziecka w szpitalu w godzinach porannych, to możecie kontynuować taki rytm dnia. Wiele osób woli jednak kąpać dziecko wieczorem i uczyć maluszka odpowiedniej rutyny, w której dziecko przyzwyczaja się do następujących po sobie czynności.

O czym należy pamiętać przygotowując kąpiel dla dziecka?

TermometrPłyn do kąpieli

Przygotowując siebie i maluszka do kąpieli warto zadbać o odpowiednią atmosferę, która nastroi dziecko do nowej dla niego czynności. Trzeba pamiętać, że w szczególności noworodki potrzebują ciepła i każda zmiana temperatury, może je rozdrażnić, dlatego przed przygotowaniem kąpieli zwróć uwagę na:

  • temperaturę w pomieszczeniu,

  • odpowiednią temperaturę wody,

  • czy dziecko jest najedzone (nie kąpiemy głodnego maluszka),

  • zadbajmy o spokój i brak pośpiechu, kąpiel ma być przyjemna dla obydwu stron,

  • okrycie podczas kąpieli (warto przygotować sobie pieluszkę tetrową).

Zwracając uwagę na te kwestie, kąpiele staną się przyjemnym czasem zacieśniania relacji między dzieckiem a rodzicami. To wspaniały czas, którym warto się cieszyć i celebrować każdą minutę z nim związaną.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.