Bezpieczeństwo małego dziecka

Zastanawiasz się jak zapewnić bezpieczeństwo dziecka w domu i zadbać o jego zdrowie podczas prawidłowego rozwoju? Wybraliśmy kilka tematów, o które pytacie. Zobacz więcej!

Dla każdego rodzica najważniejsze jest jego potomstwo. Dzieci wypełniają pustkę i sprawiają wiele radości. Ich bezpieczeństwo jest jednak uzależnione od naszych zachowań, dlatego należy przewidywać różne sytuacje, które w jakikolwiek sposób mogą zagrozić naszemu maleństwu. Współczesny rynek oferujący mnogość produktów dziecięcych, odpowiada na nasze potrzeby i przedstawia propozycje wielu akcesoriów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Niektóre z nich stwarzają jedynie pozorne poczucie bezpieczeństwa i nie są warte naszych pieniędzy.

Akcesoria, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku dostosowane są również od wieku i rozmiarów dziecka, z oczywistych powodów najwięcej wysiłków trzeba włożyć w opiekę nad najmłodszymi. Na co zatem warto postawić i jak mądrze wybierać?. Jest to najważniejsze pytanie, na które postaramy się znaleźć odpowiedź w dzisiejszym poradniku 4kidsPoint.pl. Po kolei przedstawimy zatem produkty, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo naszemu dziecku i przyniosą nam upragniony spokój.

1. Bramki ochronne

Dzieci, zwłaszcza bardzo małe uwielbiają odkrywać nowe miejsca i przedmioty. Wystarczy na chwilę spuścić je z oka, a już mogą znajdować się w innym pokoju. Raczkowanie sprzyja krótkim podróżom, dlatego mieszkanie musi pozostać dokładnie zabezpieczone. Sprawa staje się poważna, gdy posiadamy schody. Upadek z nich może grozić poważnymi obrażeniami oraz konsekwencjami, dlatego obligatoryjnie należy je odgrodzić.

Służą temu specjalne bramki na schody, które możemy kupić w każdym sklepie z akcesoriami dziecięcymi. Ich cena nie jest wysoka, a mogą radykalnie poprawić bezpieczeństwo. Dobra bramka powinna ograniczać przejścia niebezpieczne dla dziecka. Musi być na tyle wysoka i posiadająca odpowiedni zamek, aby w żadnym wypadku dziecko nie potrafiło jej otworzyć. W rzeczywistości ich wysokość sięga od 70 do 120 centymetrów. Najwygodniejsze w montażu są bramki rozporowe.

Oprócz bramek, niezwykle przydatne są również barierki ochronne do łóżka, które montuje się najczęściej przy łóżeczku niemowlęcia. Za ich sprawą, niewypadanie ono z łóżka, np. gdy wierci się podczas snu. Dodatkowo warto wyposażyć swój dom w różnego rodzaju zabezpieczenia - np. osłonę kominka lub też osłonę na płytę do gotowania, która ochroni nasza pociechę przed ryzykiem poparzenia. Ciekawym rozwiązaniem dla dziecka są również duże kojce, które nie ograniczają ciekawości dziecka, a jednocześnie zapewniają mu bezpieczeństwo nawet pod krótką nieobecność rodziców.

2. Ekologiczna żywność

Pokarmy podawane zaraz po mleku matki są niezwykle ważne dla rozwoju małego dziecka. Nie można go więc faszerować chemią, która jest najzwyczajniej niezdrowa oraz potrafi wywoływać uczulenia i alergizuje. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj stosowanie żywność ekologicznej i organicznej, która zawiera wiele witamin i substancji, które są niezbędne do wzrostu dla każdego malucha, a jednocześnie nie zawiera w sobie chemii i sztucznych dodatków. Żywność ekologiczna nie zawiera również konserwantów i sztucznych barwników, a co za tym idzie nie wpływa alergizująco na nasze dziecko. 

Stawiając na posiłki składające się z organicznych produktów mamy pewność, że dbamy o zdrowie i prawidłowy rozwój swoich pociech, nie musimy się zatem martwić o szkodliwość jedzenia jakie im podajemy, co jest przecież niezwykle ważne. Ważnym czynnikiem jest również sposób przygotowania żywności. Najzdrowsze metody przygotowania to oczywiście gotowanie na parze. Warto również przed przełożeniem posiłku dla dziecka do miseczek czy talerzyków lub buteleczek, odpowiednio je wysterylizować (służą do tego np. podgrzewacze ze sterylizatorem).

3. Bezpieczne zabawki

Ogrom zabawek proponowany przez producentów potrafi przytłoczyć każdego rodzica. Małe dziecko najchętniej posiadałoby wszystkie, jednak główny czynnik, na który powinniśmy postawić to bezpieczeństwo. Podstawową kwestią bezpieczeństwa jest posiadanie przez zabawki znaku CE, co oznacza, że zostały one dopuszczone do produkcji i spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo zabawki mogą posiadać inne atesty oraz certyfikaty.

Najlepsze marki, których produkty mamy w swojej ofercie posiadają również inne dodatkowe certyfikaty (np. bezpieczeństwa tkanin, materiałów, mechanizmów itd.). Wiadomo, że konkretne zabawki dopasowane są do wieku dziecka i oznaczenie to widnieje najczęściej na pudełku np. +3, co oznacza, że dziecko poniżej 3 roku życia nie powinno bawić się zabawką tego typu. Zabawki, które są przeznaczone dla najmłodszych, nie powinny zawierać elementów szklanych ani porcelanowych, mogłyby się bowiem potłuc i stworzyć zagrożenie dla życia dziecka. Warto także się upewnić czy zabawka nie posiada przypadkiem ostrych krawędzi lub zbyt małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Wszelkiego rodzaju sznurki oraz sznureczki nie mogą być zbyt długie, tak aby nie tworzyły żadnej pętelki. Należy na to zwracać szczególną uwagę. Najbardziej sprawdzone zabawki dla niemowląt to oczywiście pluszaki, a także duże drewniane klocki. Jeśli nadal uważasz, że zabawka nie spełnia wszystkich norm bezpieczeństwa, możesz ją sprawdzić w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami, jakie odnajdziesz na stronie UOKiK. Zobacz bezpieczne zabawki dla niemowląt, które mogą Cię zainteresować.

4. Pieluszki wielorazowe

Znakiem naszych czasów są również jednorazowe pieluszki, które mają zapewniać wygodę głownie Mamom, dzięki temu, że nie trzeba ich prać. Odchodzi się zatem od pieluch tetrowych i inwestuje w dość drogie pieluchy jednorazowe. Nie jest to jedna dobre rozwiązanie, gdyż lepiej postawić na pieluszki użytku wielorazowego.

Wyróżnia je wiele zalet, a przede wszystkim fakt, że są o wiele zdrowsze dla dziecka i nie wywołują podrażnień ani uczuleń. Wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych oraz są niezwykle przewiewne i oddychające. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, jak bywa to w przypadku pieluch jednorazowych. Ważną zaletą pieluszek wielorazowych jest to, że nie zaśmiecają one środowiska.

5. Kosmetyki naturalne

Każde dziecko potrzebuje odpowiednich kosmetyków, np. w postaci nawilżających kremów. Powinny one być stworzone na bazie naturalnych składników. Wszystko co sztuczne, nie sprzyja delikatnej skórze dziecka, a dodatkowo może wywoływać niepożądane alergie.

Naturalne kosmetyki nie wywołują podrażnień i chronią skórę dziecka, a dodatkowe ją nawilżają. Pomagają również leczyć odparzenia, czy powstałe zmiany skórne. Bardzo ważny jest ich skład. Zawierają bowiem wiele minerałów, witamin, a także wyciągi roślinne. Najlepsze kosmetyki naturalne zawierają od 90 do 100% składników naturalnych (organicznych). Stosowane mogą być do codziennej pielęgnacji. Dzięki nim nasze dziecko będzie zdrowsze i szczęśliwsze, a my będziemy o wiele spokojniejsi.

 


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.