Kolka u noworodka - jak pomóc?

Przeczytaj więcej o symptomach kolki u niemowlaka o jej przyczynach, a także o tym, w jaki sposób złagodzić jej skutki i przynieść ulgę maluszkowi. Dowiedz się więcej!

Układ trawienny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego niemowlę nie trawi pokarmu tak dobrze jak dorosły i często może połykać powietrze podczas karmienia. Może to powodować wiele bólu i dyskomfortu dla dziecka. Ponadto w okresie niemowlęcym organizm dziecka dopiero zaczyna wytwarzać enzymy niezbędne do trawienia przez co może dojść do niedoboru laktazy. Co więcej z tego powodu, nietolerancja laktozy może rozwinąć się w późniejszym okresie dzieciństwa lub nawet w wieku dorosłym.

KOLKA NIEMOWLĘCA OBJAWY - SKĄD SIĘ BIERZE?

Kolka niemowlęca zwykle występuje o tych samych porach, a jej ataki trwają podobnie długo. Może to oznaczać kilka minut, godzin, a nawet cały dzień i noc. Płaczowi i twardemu brzuszkowi dziecka często towarzyszy chęć zginania nóżek i przytrzymania ich blisko ciała, co może przypominać pozycję żabki. Kolejnym objawem związanym z kolką niemowlęcą jest marudzenie i rozdrażnienie. Kolka jest ogólnie definiowana jako okresy nadmiernego płaczu i rozdrażnienia u zdrowego niemowlęcia.

Chociaż przyczyna kolki nie jest znana, większość pediatrów zgadza się z tym, że jest ona spowodowana wewnętrznym dyskomfortem, który może być wywołany przez rozdęcie brzucha (gazy), wzdęcia i trudności w przełykaniu. W zależności od wieku dziecka i nawyków związanych z karmieniem piersią, może ono również doświadczać refluksu kwaśnego, który może powodować objawy podobne do kolki.

Niemowlęta będą płakać w odpowiedzi na ból lub niepokój spowodowany uczuciem głodu, choroby lub dyskomfortu. Jeśli opóźnione wypróżnienia zdarzają się często, jeśli jedzenie stałych pokarmów powoduje ból brzucha lub jeśli podejrzewasz, że dziecko ma problemy trawienne, takie jak zaparcia lub biegunki, może ono mieć kolkę.

JAK POWSZECHNA JEST KOLKA NIEMOWLĘCA?

Kolka niemowlęca może występować nawet u 40% niemowląt, ale jeśli nie wpływa na jakość życia dziecka, nie powoduje trwałych uszkodzeń układu pokarmowego. Niemowlę z kolką może być niespokojne, wydawać dużo dźwięków, wymiotować i mieć biegunkę. Częstotliwość i czas trwania tych epizodów różnią się znacznie u poszczególnych niemowląt. Niektóre źródła podają, że choroba ta częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, ale badania tego nie potwierdziły.

CO MOŻE POMÓC NA KOLKĘ U NIEMOWLĄT?

Kolka u niemowląt może być dość uciążliwa, ale istnieją metody, aby ją złagodzić.

NOSZENIE I DELIKATNE ĆWICZENIA NA KOLKĘ

Spróbuj nosić dziecko na rękach, przytulać je i być blisko niego. Sprawdź również, czy delikatny masaż brzuszka przyniesie nieocenioną ulgę. Możesz również skorzystać z termoforu lub innego urządzenia rozgrzewającego, które może sprawdzić się w przypadku Twojego maluszka. Sprawdź, czy ćwiczenie tak zwanego rowerka pomogą pozbyć się gazów. Są dostępne również akcesoria, które mogą przyczynić się do złagodzenia i ustąpienia objawów kolki u niemowląt.WSPARCIE PODCZAS KOLKI NIEMOWLĘCEJ

Szumiący króliś od marki Moonie może przynieść ogromne ukojenie dla maluszka, który cierpi na kolkę. Jego miły i przyjemny szum pozwoli wyciszyć ból spowodowany kolką niemowlęcą. Odgłosy króliczka Moonie zagłuszają wszelkie hałasy z otoczenia, dlatego pozwalają maluszkowi spokojnie zasnąć. Praktyczny moduł z regulacją głośności pozwala na dostosowanie jej do potrzeb malucha. Szumiący króliczek Moonie posiada również wgraną kołysankę, która przy dźwiękach kalimby uspokoi Twoje dziecko.

WSPARCIE SKUTKÓW KOLKI U NOWORODKÓW

W ukojeniu i wyciszeniu bólu spowodowanego dyskomfortem ze strony układu pokarmowego nieocenioną pomocą może okazać się otulacz dla noworodka. Można nim opatulić maluszka i zapewnić mu wysoki komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ciepło i wygoda z pewnością ukoi cierpienie dziecka i złagodzi ból wynikający z pojawienia się kolki u noworodków, a także ułatwi zasypianie rozdrażnionemu i płaczącemu dziecku.

CO MOŻE ZAPOBIEC POJAWIENIU SIĘ KOLKI U NOWORODKA

Kolejnym akcesorium dla dzieci i niemowląt, które może nie tylko złagodzić, ale również zapobiec powstawaniu kolki u noworodka podczas karmienia to butelka antykolkowa. Jest ona wyposażona w innowacyjny i praktyczny system antykolkowy, który zapobiega wzrostowi ciśnienia w butelce, dzięki czemu podczas picia mleka dziecko nie połyka pęcherzyków powietrza, które są powodem dyskomfort i ból brzuszka.

CO DLA NIEMOWLĄT Z ZABURZENIAMI UKŁADU POKARMOWEGO?

Mleko modyfikowane AntiColic Expert zostało opracowane specjalnie z myślą o niemowlętach, które cierpią na czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak kolka lub zaparcia. Kiedy niedojrzałe jelita niemowlęcia mają trudności z trawieniem pokarmu, może to powodować ogólny dyskomfort, ból brzucha i twarde stolce. Mleko to zawiera hydrolizowane białko (HP) przeznaczone dla niedojrzałego układu pokarmowego wcześniaków oraz lipomilk, czyli lekkostrawną mieszankę lipidową opracowaną wyłącznie przez firmę Humana, bogatą w substancje zmiękczające konsystencję, regulujące pracę jelit i zmniejszające nasilenie kolki.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


Autorka

Aleksandra, jako doświadczona mama i znawczyni branży dziecięcej, stworzyła sklep 4kidspoint.pl, odpowiadając na realne potrzeby rodziców. Jej wiedza i intuicja gwarantują, że każdy klient otrzymuje tylko sprawdzone i najlepsze produkty. Przeczytaj więcej o autorce tutaj.