Jak widzi noworodek?

Przeczytaj więcej na temat tego, jak widzi noworodek i zobacz jak zabawki kontrastowe wspierają prawidłową pracę wzroku. Dowiedz się więcej!

Wzrok jest najważniejszym zmysłem dla noworodka i zmysłem, który pozwala dziecku zrozumieć, co dzieje się poza jego ciałem, a także pomaga mu rozpoznać rodziców lub innych opiekunów w pierwszych miesiącach życia. Rozwój tego zmysłu trwa nawet do kilkunastu miesięcy po urodzeniu, dlatego większość rodziców zastanawia się kiedy dokładnie jego pociecha zaczyna widzieć tak jak dorosły? Zastanawiają się kiedy dziecko widzi wystarczająco dobrze, aby odróżnić ich od wszystkich innych dorosłych w jego życiu?

Jak widzi noworodek?

Wzrok noworodka nie jest wystarczająco rozwinięty, aby dostrzegać wszystkie szczegóły. Widzi on cały obraz, ale nie potrafi rozróżnić w nim poszczególnych elementów. Ponadto wszystko, co znajduje się w odległości mniejszej niż 25 cm od oczu malucha, będzie postrzegane jako jedna jednolita forma i kolor. Potwierdzeniem tego stwierdzenia jest fakt, że noworodek jest w stanie widzieć tylko odcienie czerni, bieli i szarości.
Słabe widzenie u noworodków jest spowodowane niewystarczającą aktywnością mięśni rzęskowych, które kontrolują kształt soczewki. Chociaż struktury te są gotowe do prawidłowej pracy od urodzenia, maluchy jeszcze przez jakiś czas nie są w stanie ich kontrolować. Oznacza to, że ich oczy nie odwzorowują dobrze przedmiotów lub skupiają się na nich zbyt daleko lub zbyt blisko siebie. Inną przyczyną słabego wzroku u młodszych dzieci jest niewystarczająca współpraca siatkówki z układem mózgowym.

Od kiedy widzi noworodek ?

Zaraz po przyjściu na świat oczy noworodka są zamknięte i otwierają się dopiero po 1-2 dniach po urodzeniu. W pierwszym tygodniu życia wzrok dziecka jest bardzo ograniczony i zamazany - przedmioty znajdujące się daleko wydają się bardzo bliskie. Około 1. miesiąca życia dziecko zaczyna dostrzegać inne barwy niż odcienie szarości. Kiedy odwraca głowę lub chodzi na kolanach zaczyna dostrzegać znajdujące się wokół niego przedmioty. Dziecko zaczyna też czerpać radość z oglądania kolorowych obrazków z dużymi ilustracjami. Po kilku tygodniach potrafi odróżnić niektóre barwy od otaczających go przedmiotów.

Jak sprawdzić czy noworodek widzi?

Wzrok dziecka rozwija się intensywnie do około 2 miesiąca życia. Co możesz zrobić, aby wesprzeć wzrok swojego dziecka? Noworodki uwielbiają kontrastowe kolory, zwłaszcza czerń i biel. Nawet najmłodszym niemowlętom można podarować specjalne książeczki kontrastowe, które uczą je wyostrzać wzrok i dostrzegać szczegóły. Pamiętaj, że najlepszym bodźcem stymulującym wzrok dziecka jest Twoja twarz. Przechodząc obok łóżeczka, często nachylaj się nad dzieckiem, uśmiechaj się i rób śmieszne miny. Czasami zdarza się, że noworodki nie patrzą na twarz człowieka, a niektórzy rodzice zauważają, że ich dziecko często mruży oczy. Jest to całkowicie normalne - noworodki uczą się kontrolować mięśnie otaczające ich oczy, stąd zbieżność i rozbieżność widzenia.

1. Zestaw książeczek kontrastowe CzuCzu

Zestaw książeczek kontrastowych dla maluchów od marki Czuczu to świetne zajęcie dla Twojego maluszka, które wspiera prawidłowy rozwój wzroku. Każda książeczka i karta do wyświetlania koncentruje się na jednym temacie, takim jak przeciwieństwa, zwierzęta i litery. Twoje dziecko będzie mogło nazywać przedmioty na każdej stronie, a także poznawać nowe otoczenie. Zestaw zawiera 2 harmonijkowe książeczki, 7 dwustronnych kart do wyświetlania oraz przewodnik z informacjami o rozwoju wzroku i pomysłami na wspólną zabawę z dzieckiem.

2. Karty kontrastowe CzuCzu

Karty kontrastowe to świetne zabawki do wspierania rozwoju narządu wzroku dziecka.
Kolejną propozycją są Czuczu karty kontrastowe, czyli proste, kontrastowe ilustracje dostosowane do poziomu percepcji najmłodszych niemowląt. Karty te pozwalają na kształtowanie inteligencji wzrokowo-przestrzennej u dziecka. Niewielkie rozmiary i wygodny pierścień sprawiają, że karty można mieć cały czas przy sobie. Doskonale sprawdza się w domu, w podróży i na spacerze. Za pomocą kółka można je powiesić przy łóżeczku lub wózku dziecięcym.

3. Baby Steps Kontrastowa mata sensoryczna dla dzieci Dzieciaki Cudaki

Wszystkie niemowlęta potrzebują stymulacji i uwagi w pierwszych miesiącach życia, a zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Mata sensoryczna dla niemowląt od marki Baby Steps zawiera wzory o wysokim kontraście, które stymulują rozwój wzroku dziecka. Ciemne kontrasty czerni i bieli są idealne dla małych dzieci, które są w trakcie rozwoju wzroku. Miękka, pluszowa tkanina jest bardzo delikatna i przyjemna dla wrażliwej skóry, dzięki czemu pomaga dziecku w naturalny sposób zrelaksować się i zasnąć.

 

Problemy z widzeniem u noworodka?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może przejawiać problemy ze wzrokiem zawsze skontaktuj się ze specjalistą.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.