Metoda BLW

BLW co to jest?

Baby Led Weaning (lub “BLW”) to metoda żywienia dzieci, która polega na stopniowym odzwyczajaniu dziecka od pokarmów mlecznych (mleka matki lub mleka modyfikowanego), całkowicie kontrolowanym przez dziecko. Założeniem metody jest umożliwienie dziecku samodzielnego jedzenia już od pierwszego posiłku, posiłków w takich konsystencjach, jakie są w rzeczywistości, np. kawałek brokuła, makaron z sosem, kasza z owocami. Metoda ta opiera się na założeniu całkowitego zaufania do dziecka i jego możliwości.

Metoda blw - korzyści

Baby Led Weaning to unikalne podejście do wprowadzania pokarmów stałych, które pozwala niemowlętom na samodzielne karmienie, wprowadzanie pokarmów stałych i stołowych w zabawny i relaksujący sposób. Dzieci uczą się jak “chwytać” jedzenie z łyżeczki lub z rączki i poznawać wiele faktur. Ten intuicyjny sposób jedzenia jest ważny dla małych dzieci, ponieważ pomaga im rozwijać motorykę małą, świadomość sensoryczną i koncentrację. Niemowlęta ufają swojemu instynktowi (robią to od urodzenia!), więc nie ma potrzeby, aby jadły w uporządkowany sposób, jak np. przeciery podawane łyżeczką. Jest tylko jedna wada karmienia BLW, czyli bałagan. Ale nie martwcie się, z pewnością znajdziecie na to rozwiązanie, a z czasem dziecko przestanie brudzić ubranka.

BLW od kiedy zacząć?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie wprowadzenia stałych pokarmów to ukończenie 6 miesięcy. Ważne jest również to, aby maluch potrafił samodzielnie siedzieć, chwytać jedzenie oraz koordynować swoje ruchy. Warto obserwować dziecko, aby ocenić jego “gotowość” do rozpoczęcia samodzielnego karmienia. Jednym ze sposobów jest sprawdzenie, czy dziecko wyciąga ręce do jedzenia.

BLW zasady i wskazówki, które ułatwią rozpoczęcie tej metody

Pomaganie dziecku w nauce jedzenia jest najważniejszym zadaniem każdego rodzica i powinno być wykonywane spokojnie. Dziecko powinno mieć swobodę w rozpoczynaniu i kończeniu jedzenia według własnego uznania. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia ani wywierać na nie presji. Najlepszym sposobem na wprowadzanie nowych pokarmów jest uczynienie z posiłków pozytywnego doświadczenia. Warto usiąść razem, porozmawiać o posiłku i wybierać porę dnia, kiedy dziecko jest wypoczęte. Pozwól swojemu maluszkowi odkrywać nowe smaki, kolory i konsystencje, a także sam spróbuj kilku z nich. Jeśli dążysz do urozmaicenia, pozwól dziecku karmić się kawałkami jedzenia, które łatwo jest wziąć do ręki. W ten sposób dziecko może nauczyć się spożywać nowe rodzaje pokarmów w bezpiecznym otoczeniu.

Pamiętaj jednak, aby unikać podawania dziecku żywności, która nie wpływa korzystnie na jego zdrowie. Nie rozpraszaj ani nie poganiaj dziecka podczas jedzenia. Nie wkładaj jedzenia do jego ust i nie próbuj przekonywać ani namawiać malucha do zjedzenia większej ilości jedzenia, niż naprawdę chce.

O czym warto pamiętać podczas stosowania BLW?

Pamiętaj, że podstawą diety dziecka jest przede wszystkim Twoje własne mleko lub mleko modyfikowane. Nie denerwuj się więc, jeśli na początku dziecko bawi się jedzeniem, zamiast je jeść! W ten sposób poznaje nowe konsystencje, kolory i smaki. Pozwól mu na eksperymenty, a potem na pewno pokocha jedzenie - i zrozumie, że nie tylko mleko służy do karmienia. Nie spiesz się z wprowadzaniem kolejnych produktów i obserwuj dziecko, aby być czujnym na ewentualne alergeny.

Po tym, jak dziecko z powodzeniem spróbuje danego pokarmu, możesz nadal podawać mu go w odpowiednich ilościach. Upewnij się również, że dziecko ma dostęp do wody, a kubek postaw w zasięgu jego dłoni, aby maluch mógł po niego sięgnąć, kiedy będzie miał na to ochotę. Nie martw się, jeśli nie będzie chciał pić podczas posiłku. Wraz z upływem czasu i napełnianiem się brzuszka jedzeniem maluch będzie coraz bardziej spragniony i wówczas wtedy sięgnie po picie.

Poradniki dla rodziców, które warto przeczytać

Przed rozpoczęciem wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka metodą BLW warto przeczytać różnego rodzaju poradniki dla rodziców na temat żywienia dzieci i niemowląt. Znajduje się w nich ogromna ilość wiedzy, która ułatwi każdemu rodzicowi zrozumienie metody BLW oraz powoli opanować technikę, w jaki sposób pomóc swojemu dziecku w nauce jedzenia i picia.

Akcesoria do karmienia, które wspierają metodę BLW

Podczas rozszerzania diety dziecka pamiętaj, aby wyposażyć się w niezbędne akcesoria do karmienia, takie jak talerzyk z przyssawką, sztućce dla dzieci oraz kubek do picia. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz silikonowe talerzyki z przegródkami, dzięki czemu możesz z powodzeniem podzielić posiłek dziecka na kilka części i urozmaicić go przekąskami. Doskonałym pomysłem jest również kubek dla dzieci, który wspiera naukę picia w sposób jaki robią to dorośli. Im wcześniej podamy dziecku kubek bez specjalnego ustnika tym lepiej dla prawidłowego rozwoju jego jamy ustnej i pracy żuchwy. Na początku warto również zainwestować w śliniak dla dzieci, który uchroni ubranka dziecka przed pobrudzeniem.

Jak się przygotować?

Aby rozpocząć żywienie niemowląt metodą BLW trzeba mieć kilka niezbędnych rzeczy, które pomogą dziecku w tej nowej sytuacji, a oprócz krzesełka do karmienia są nimi:

1. Miseczki dla dzieci

Podstawą będzie posiadanie miseczki dla dzieci, do której będziemy mogli włożyć jedzenie.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że maluchy bardzo często chwytają różne przedmioty i je wyrzucają.
Tak też może być w przypadku miseczki dla dzieci. Dlatego warto rozejrzeć się za modelem z przyssawką, tak aby miseczka stała stabilnie i której dziecko nie przewróci, wysypując jej zawartość.

2. Talerzyki dla dzieci 

Do rozpoczęcia przygody z BLW będą potrzebne również talerzyki. Na początek najlepsze będą silikonowe talerzyki dla dzieci z podkładkami, których zadaniem jest zachowanie stabilności.
Podobnie jak w przypadku miseczek, talerzyki dla dzieci często są przewracane, rzucane i obracane, dlatego dobrze jest kupić taki model, który będzie stał stabilnie, a dziecko nie zsunie go przypadkowo.

Jeśli jednak zależy nam na talerzyku z przegródkami bez przyssawki i podkładki, to warto przyjrzeć się fantastycznym produktom firmy Done by deer.

3. Kubeczki dla dzieci

Szalenie ważnym elementem dla każdego malucha, który stoi u progu zmiany diety, jest picie wody. Niemowlęta jeszcze nie poradzą sobie ze zwykłą szklanką, dlatego warto zaopatrzyć dziecko w kubki dla dzieci, które umożliwią mu naukę picia.

Odpowiednimi naczyniami dla najmłodszych są termiczne kubki dla dzieci ze słomką, które pozwalają na bezpieczny trening i naukę picia wody. Ciekawą alternatywą są bidony 3 sprouts.
Te kubeczki dla dzieci wykonane zostały z bezpiecznego tworzywa i również pozwolą dziecku na trening picia wody przez rurkę.

4. Sztućce dla dzieci

Choć na początku podczas wprowadzania metody BLW dziecko będzie jadło, używając wyłącznie rąk, to po ukończeniu roku, powinien przyjść czas na naukę jedzenia widelcem.

Jak więc dobrać bezpieczne sztućce dla dzieci? Na początek powinny pójść łyżeczki.
Gdy dziecko opanuje posługiwanie się nimi, to kolejnym krokiem mogą być sztućce dla dzieci składające się z widelca. Nóż na początku drogi będzie zupełnie niepotrzebny.

5. Lunchbox dla dzieci

Rozszerzając dietę niemowlaka, nie możemy zapominać o tym, aby zabrać dziecku coś do zjedzenia, jeśli wybieramy się na dłuższy spacer lub podróż.
Bardzo pomocny w tej kwestii może okazać się lunchbox dla dzieci. Można do niego włożyć wcześniej ugotowane warzywa, owoce lub chrupki kukurydziane, które stanowić będą znakomitą przekąskę.

Taki lunchbox dla dzieci to wspaniały sposób na bezpieczne przechowywanie gotowych posiłków.

6. Pojemniki do mrożenia

Bardzo przydatne podczas rozszerzania diety niemowlaka mogą okazać się pojemniki do mrożenia, w których będziemy mogli przechować nadmiar przygotowanego jedzenia.
Podczas rozszerzania diety dziecka, maluch je niewiele, dlatego warto przygotowywać posiłki na kilka dni i zamrozić je wykorzystując do tego pojemniki do mrożenia.
W ten sposób nic się nie zmarnuje, a my nie będziemy musieli każdego dnia gotować po jednej różyczce brokuła czy też kilku plasterków marchewki.

Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu podłogi, a tym bardziej dywanu, jeśli taki posiadamy. Najlepsza do tego będzie folia, którą w łatwy sposób będziemy mogli oczyścić z resztek jedzenia i wykorzystać ją ponownie przy następnym posiłku.
Choć na początku metoda BLW może wyglądać jak jeden wielki bałagan, to jednak z dnia na dzień można będzie zaobserwować ogromne postępy u dziecka.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.