Metoda BLW

BLW co to jest?

Baby Led Weaning (lub “BLW”) to metoda żywienia dzieci, która polega na stopniowym odzwyczajaniu dziecka od pokarmów mlecznych (mleka matki lub mleka modyfikowanego), całkowicie kontrolowanym przez dziecko. Założeniem metody jest umożliwienie dziecku samodzielnego jedzenia już od pierwszego posiłku, posiłków w takich konsystencjach, jakie są w rzeczywistości, np. kawałek brokuła, makaron z sosem, kasza z owocami. Metoda ta opiera się na założeniu całkowitego zaufania do dziecka i jego możliwości.

BLWBLWBLW

Metoda blw - korzyści

Baby Led Weaning to unikalne podejście do wprowadzania pokarmów stałych, które pozwala niemowlętom na samodzielne karmienie, wprowadzanie pokarmów stałych i stołowych w zabawny i relaksujący sposób. Dzieci uczą się jak “chwytać” jedzenie z łyżeczki lub z rączki i poznawać wiele faktur. Ten intuicyjny sposób jedzenia jest ważny dla małych dzieci, ponieważ pomaga im rozwijać motorykę małą, świadomość sensoryczną i koncentrację. Niemowlęta ufają swojemu instynktowi (robią to od urodzenia!), więc nie ma potrzeby, aby jadły w uporządkowany sposób, jak np. przeciery podawane łyżeczką. Jest tylko jedna wada karmienia BLW, czyli bałagan. Ale nie martwcie się, z pewnością znajdziecie na to rozwiązanie, a z czasem dziecko przestanie brudzić ubranka.

BLW od kiedy zacząć?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie wprowadzenia stałych pokarmów to ukończenie 6 miesięcy. Ważne jest również to, aby maluch potrafił samodzielnie siedzieć, chwytać jedzenie oraz koordynować swoje ruchy. Warto obserwować dziecko, aby ocenić jego “gotowość” do rozpoczęcia samodzielnego karmienia. Jednym ze sposobów jest sprawdzenie, czy dziecko wyciąga ręce do jedzenia.

BLW zasady i wskazówki, które ułatwią rozpoczęcie tej metody

Pomaganie dziecku w nauce jedzenia jest najważniejszym zadaniem każdego rodzica i powinno być wykonywane spokojnie. Dziecko powinno mieć swobodę w rozpoczynaniu i kończeniu jedzenia według własnego uznania. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia ani wywierać na nie presji. Najlepszym sposobem na wprowadzanie nowych pokarmów jest uczynienie z posiłków pozytywnego doświadczenia. Warto usiąść razem, porozmawiać o posiłku i wybierać porę dnia, kiedy dziecko jest wypoczęte. Pozwól swojemu maluszkowi odkrywać nowe smaki, kolory i konsystencje, a także sam spróbuj kilku z nich. Jeśli dążysz do urozmaicenia, pozwól dziecku karmić się kawałkami jedzenia, które łatwo jest wziąć do ręki. W ten sposób dziecko może nauczyć się spożywać nowe rodzaje pokarmów w bezpiecznym otoczeniu.

Pamiętaj jednak, aby unikać podawania dziecku żywności, która nie wpływa korzystnie na jego zdrowie. Nie rozpraszaj ani nie poganiaj dziecka podczas jedzenia. Nie wkładaj jedzenia do jego ust i nie próbuj przekonywać ani namawiać malucha do zjedzenia większej ilości jedzenia, niż naprawdę chce.

O czym warto pamiętać podczas stosowania BLW?

Pamiętaj, że podstawą diety dziecka jest przede wszystkim Twoje własne mleko lub mleko modyfikowane. Nie denerwuj się więc, jeśli na początku dziecko bawi się jedzeniem, zamiast je jeść! W ten sposób poznaje nowe konsystencje, kolory i smaki. Pozwól mu na eksperymenty, a potem na pewno pokocha jedzenie - i zrozumie, że nie tylko mleko służy do karmienia. Nie spiesz się z wprowadzaniem kolejnych produktów i obserwuj dziecko, aby być czujnym na ewentualne alergeny.

Po tym, jak dziecko z powodzeniem spróbuje danego pokarmu, możesz nadal podawać mu go w odpowiednich ilościach. Upewnij się również, że dziecko ma dostęp do wody, a kubek postaw w zasięgu jego dłoni, aby maluch mógł po niego sięgnąć, kiedy będzie miał na to ochotę. Nie martw się, jeśli nie będzie chciał pić podczas posiłku. Wraz z upływem czasu i napełnianiem się brzuszka jedzeniem maluch będzie coraz bardziej spragniony i wówczas wtedy sięgnie po picie.

Poradniki dla rodziców, które warto przeczytać

Przed rozpoczęciem wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka metodą BLW warto przeczytać różnego rodzaju poradniki dla rodziców na temat żywienia dzieci i niemowląt. Znajduje się w nich ogromna ilość wiedzy, która ułatwi każdemu rodzicowi zrozumienie metody BLW oraz powoli opanować technikę, w jaki sposób pomóc swojemu dziecku w nauce jedzenia i picia. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo szeroką ofertę książek dla rodziców od wydawnictwa Mamania, które krok po kroku opisują całą metodę BLW.

Akcesoria do karmienia, które wspierają metodę BLW

blwblwblw

Podczas rozszerzania diety dziecka pamiętaj, aby wyposażyć się w niezbędne akcesoria do karmienia, takie jak talerzyk z przyssawką, sztućce dla dzieci oraz kubek do picia. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz silikonowe talerzyki z przegródkami, dzięki czemu możesz z powodzeniem podzielić posiłek dziecka na kilka części i urozmaicić go przekąskami. Doskonałym pomysłem jest również kubek dla dzieci, który wspiera naukę picia w sposób jaki robią to dorośli. Im wcześniej podamy dziecku kubek bez specjalnego ustnika tym lepiej dla prawidłowego rozwoju jego jamy ustnej i pracy żuchwy. Na początku warto również zainwestować w śliniak dla dzieci, który uchroni ubranka dziecka przed pobrudzeniem.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


Autorka

Aleksandra, jako doświadczona mama i znawczyni branży dziecięcej, stworzyła sklep 4kidspoint.pl, odpowiadając na realne potrzeby rodziców. Jej wiedza i intuicja gwarantują, że każdy klient otrzymuje tylko sprawdzone i najlepsze produkty. Przeczytaj więcej o autorce tutaj.