Sen niemowlaka - co robić, kiedy niemowlę nie śpi

Przeczytaj więcej o tym dlaczego niemowlę nie śpi w nocy lub w dzień i dowiedz się, w jaki sposób zapewnić mu długi i głęboki sen. Zobacz więcej!

Rodzice często mają w pamięci obrazy z filmów i reklam, w których niemowlęta w pierwszych tygodniach życia śpią przez większość czasu w ciągu doby. Rzeczywiście, zwykle tuż po urodzeniu maluch jest zmęczony fizycznie i emocjonalnie, więc śpi. Wkrótce jednak większość rodziców przekonuje się, co oznaczają bezsenne noce i wymagające dni, kiedy dziecko domaga się ciągłego karmienia i noszenia, a o dłuższym spokojnym śnie można tylko pomarzyć. Pojawiają się wtedy pytanie, dlaczego maluszek nie może głęboko zasnąć, czy może coś dzieje się nie tak?

Sen niemowlaka nie jest taki jak być powinien - dlaczego?

Zdecydowana większość dzieci budzi się w nocy jeszcze przez długi czas, nawet gdy nie potrzebują już nocnych posiłków. Aby spokojnie zasnąć, niezbędna jest obecność rodzica. W związku z tym rodzice muszą wypracować najlepsze dla nich i ich maluchów sposoby ułatwienia spokojnego snu. Niemowlętom można pomóc na wiele sposobów, a jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko nie może zasnąć, to dobrze trafiłeś. Postępowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami pomoże Twojemu dziecku spać spokojnie.

Niemowlę mało śpi - jak mu pomóc?

Jeśli Twoje dziecko nie może spać, a pediatra uznał, że nic złego nie dzieje się z jego zdrowiem, możesz zastanawiać się, jak mu pomóc, aby poprawić funkcjonowanie całej rodziny. W przypadku dzieci, musimy pamiętać o temperaturze mieszkania. Powinna utrzymywać się ona w granicach 20 st. C podczas dnia i mniej więcej tyle samo w nocy. Zasadniczo również pokoje dziecięce powinny być zamykane na noc, aby zachować chłodną atmosferę.

Dla większego komfortu dziecka podczas snu najlepiej ubierać gładkie, luźne ubranka bawełniane, które zapewniają wygodę i komfort. Cisza jest kolejnym niezbędnym warunkiem dobrego snu dlatego warto zminimalizować różnego rodzaju hałas lub głośne dźwięki szczególnie, gdy w ostatnim czasie noworodek mało śpi. Światła, dźwięki i codzienna rutyna Twojego dziecka są ważne, ale zbyt wiele bodźców może utrudnić mu wyciszenie się w nocy. Dlatego eksperci zalecają, aby przed snem w pokoju dziecka było ciemno i aby unikać nadmiernej stymulacji w godzinach wieczornych.

Noworodek nie śpi w nocy - wprowadzenie rytuałów

Niemowlęta często mają trudności z zasypianiem, co może powodować problemy ze snem u pozostałych członków rodziny. Jeśli niemowlę często nie potrafi głęboko zasnąć, pomocne może być wprowadzenie rytuałów przed snem. Najważniejsze jest wprowadzenie uspokajającej rutyny nocnej, której wszyscy domownicy będą przestrzegać każdego wieczoru. Dzięki temu dziecko nauczy się, czego może się spodziewać przed snem, a także oswoi się z otoczeniem w swojej sypialni.

Kąpiel niemowlaka

To świetna okazja, by pozbyć się codziennych wrażeń, dzięki uspokajającej kąpieli. Podczas kąpieli warto stosować naturalne płyny do kąpieli dla dzieci lub kule do kąpieli, a po kąpieli kosmetyki dla dzieci.

Polecamy również zabawki do kąpieli- w przypadku dzieci mających problem z zaśnięciem warto wybierać te zabawki, które nie spowodują rozbudzenia dziecka, ale go uspokoją.

Masaż niemowlaka przed snem

Masaż niemowląt to wspaniały sposób, aby pomóc dziecku zrelaksować się tuż przed snem. Sprzyja on integracji sensorycznej, uspokaja i wycisza ciało, sprzyja budowaniu więzi pomiędzy opiekunem a dzieckiem, zmniejsza stres, niepokój i potrzebę stosowania środków nasennych.

Książeczki dla dzieci, czyli czytanie przed snem

Książeczka

Czytanie to cudowna okazja na spędzenie czasu z dzieckiem i wsparcie jego rozwoju. Dziesiątki książeczek dla dzieci, poczynając od kart kontrastowych, przez proste historie dla najmłodszych, po dłuższe bajki, to doskonała okazja na spokojne zaśnięcie dziecka.

Oglądanie bajek - projektor dla dzieci

Alternatywa dla książeczek dla dzieci są projektory. Wymagają one kreatywności od rodziców, ale dzięki temu pokażesz dziecku piękne bajkowe obrazki na ścianie, a słowami odmalujesz całą historię.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.