Zobacz jak wybierać zabawki dla dzieci. Bezpieczne zabawki - atesty, normy i certyfikaty.

Czym się kierować przy wyborze bezpiecznych zabawek i akcesoriów dla dzieci? Zobacz jak uniknąć niebezpiecznych substancji w zabawkach i akcesoriach dla dzieci. Atesty, certyfikaty i normy dla zabawek. Dowiedz się więcej! 

Certyfikaty, normy, oznaczenia, nagrody - co oznaczają?

Rynek jest zalewany różnego rodzaju zabawkami i akcesoriami dla dzieci.

Czasami słyszymy, że niektóre produkty zostały wykonane wadliwie lub z niebezpiecznych materiałów i są wycofywane z rynku. Niestety na skutek niewydolności urzędów kontrolujących dopuszczane na rynek produkty dla dzieci w ogromnej większości nie podlegają restrykcyjnej weryfikacji.

Dlatego prawdopodobnie w większości przypadków produktów o niskiej jakości nie dowiadujemy się, że dany produkt może być niebezpieczny i powinien zostać wycofany.

Posiadanie odpowiednich certyfikatów sprawia, że eliminujemy ryzyko tego, że produkty dla dzieci (zabawki, ubranka, akcesoria itd.) będą niebezpieczne w użytkowaniu lub będą wykonane z materiałów posiadających niebezpieczne dla zdrowia elementy.

A tych toksycznych składników może być sporo i stanowią one szczególne zagrożenie dla dzieci.

Niebezpieczne substancje w niskiej jakości zabawkach

Poniższy wykaz to tylko wierzchołek góry lodowej, bo substancji niebezpiecznych stosowanych w produktach jest naprawdę wiele.

 • Ftalany

Mogą zakłócać rozwój i układ hormonalny, a także silnie upośledzają płodność.

Ftalany można znaleźć w lalkach, pluszowych zabawkach, elastycznych elementach plastikowych i zabawkach elektronicznych.

Najlepsze marki oznaczają swoje produkty jako wolne od ftalanów.

 • Bisfenol A (BPA)

Może zakłócać układ rozrodczy i hormonalny. Wpływa na zwiększone ryzyko nowotworów.

BPA mogą występować w lalkach, przezroczystych plastikowych elementach, zabawkach elektronicznych w tworzywie obudowy.

Najlepsze marki oznaczają swoje produkty jako wolne od BPA.

 • Nonylofenol (etoksylany)

Substancja stosowana jako przeciwutleniacz do stabilizacji polimerów przed degradacją. Udowodniono wpływ etoksylanów na funkcjonowanie układu hormonalnego.

Etoksylany można znaleźć w lalkach, pluszowych zabawkach, elementach plastikowych.

Najlepsze marki stosują dodatkowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo swoich produktów i brak obecności niebezpiecznych substancji.

 • Polibromowane difenyloetery (PBDE), trójtlenek antymonu i inne chemikalia

Stosowane, by zmniejszyć palność - do produkcji namiotów do zabawy, pojazdów zabawek, mat do przewijania, zabawek do kąpieli, pluszaków, produktów piankowych.

Substancje te mogą uszkadzać DNA i mają działanie rakotwórcze.

Najlepsze marki stosują dodatkowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo swoich produktów i brak obecności niebezpiecznych substancji.

 • Związki cynoorganiczne

Związki te drażniąco działają na oczy i skórę, zaburzają działanie układu rozrodczego. W przypadku spożycia destrukcyjnie działają na ośrodkowy układ nerwowy i układ hormonalny.

Związki te stosuje się w zabawkach ze sztywnymi elementami plastikowymi, czy tych wykonanych z PWC.

Najlepsze marki stosują dodatkowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo swoich produktów i brak obecności niebezpiecznych substancji.

 • Chlorowane parafiny

Chlorowane parafiny są silnie rakotwórcze oraz wpływają na zaburzenie systemu hormonalnego.

Chlorowane parafiny można znaleźć w lalkach, elementach plastikowych zabawek, w tym jako substancja zmniejszająca palność.

Najlepsze marki stosują dodatkowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo swoich produktów i brak obecności niebezpiecznych substancji.

Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczne substancje chemiczne - dlaczego?

Wiąże się to z kilkoma kwestiami:

 • powierzchnia skóry dzieci jest większa w stosunku do wagi i objętości płuc, a ich metabolizm szybszy
 • sama skóra u dzieci jest cieńsza niż u osób dorosłych, co sprawia, że nie stanowi mocnej bariery ochronnej przed substancjami toksycznymi,
 • serce dzieci bije szybciej, podobnie dziecko szybciej oddycha, co naraża na szybsze wchłanianie toksycznych oparów. Dziecko również porusza się bliżej podłogi, co sprawia, że jest bardziej narażone na toksyczne opary unoszące się blisko podłogi (czy wiesz, że w panelach podłogowych stosuje się często formaldehyd, który może zwiększać częstotliwość ataków astmy i ryzyko wystąpienia alergii, a także działa rakotwórczo?),
 • małe dzieci poznają świat organoleptycznie, co oznacza, że dotykają i wkładają do buzi różne przedmioty,
 • co najważniejsze układ nerwowy i odpornościowy cały czas się rozwija, co powoduje, że dzieci są szczególnie wrażliwe na substancje zaburzające ten rozwój, w tym gospodarkę hormonalną.

W tej sytuacji rolą świadomego i odpowiedzialnego rodzica jest wybór zabawek i produktów dla dzieci, które spełniają najwyższe normy jakościowe i bezpieczeństwa. W przypadku wysokiej jakości zabawek normy te są potwierdzone wieloma atestami i certyfikatami.

Atesty, normy jakości i bezpieczeństwa, dyrektywy UE

Produkty dla dzieci renomowanych marek posiadają przeważnie oznaczenia potwierdzające spełnianie obowiązkowych norm, jak również wielu dodatkowych wymagań.

Mogą to być oznaczenia takie jak na przykład:

CE, EN 71, GS, GS TÜV, Safe Toys, EN 1078, Öko-Tex Standard 100, Spiel gut, Red dot Design Award.

Co oznaczają poszczególne oznaczenia?

Które są obowiązkowe, a które potwierdzają spełnianie przez produkt dodatkowych wymagań?

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Oznaczenie CE

Oznaczenie CE to obowiązkowe oznaczenie potwierdzające, że produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych w zakresie bezpieczeństwa użytkowania (np. mechaniczne, chemiczne, palności), ochrony zdrowia, środowiska. Producent oznaczając produkt znakiem CE deklaruje, że jest on bezpieczny dla konsumenta. Oznaczenie CE powinny posiadać wszystkie zabawki wprowadzone na rynek europejski, co dla konsumenta stanowi czytelną informację, że są one bezpieczne dla użytkownika i spełniają normy zawarte w dyrektywie TOYS (EN 71).

Sama norma EN 71 precyzuje wymogi bezpieczeństwa dla zabawek i jest prawnie wymagana w przypadku zabawek sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Norma posiada 14 części, ale najbardziej istotne w przypadku zabawek są 3 zagadnienia.

EN 71-1: Właściwości mechaniczne i fizyczne

Ta część normy określa wymogi oraz metody badań właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek. Ma ona zastosowanie do normalnego użytkowania zabawek, które są przeznaczone dla dzieci poniżej 14 miesiąca życia.

EN 71-2: Palność

PN-EN 71-2 wskazuje materiały łatwopalne, których nie wolno używać w produkcji zabawek oraz określa wymagania dotyczące palności niektórych zabawek podczas kontaktu z ogniem.

EN 71-3: Specyfikacja migracji niektórych pierwiastków chemicznych

Ta sekcja normy określa wymagania i metody badań dla migracji niektórych pierwiastków chemicznych z materiałów, z których została wykonana zabawka. Badaniami jest objęte ulatnianie się pierwiastków między innymi z farb, lakierów, metali, szkła, drewna, skóry, tkanin pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, itd.

Norma jest ważna, ponieważ gwarantuje, że migracja określonych pierwiastków nie przekroczy dopuszczalnych poziomów, co jest przecież kluczowe dla zabawek dla najmłodszych dzieci (małe dzieci poznają świat organoleptycznie, co stwarza ryzyko przenikania pierwiastków bezpośrednio przez skórę lub wraz ze śliną).

W pozostałych częściach normy wskazano minimalne wymagania np. dla zabawek aktywizujących przeznaczonych do użytku domowego, czy bezpieczeństwa użytkowania zabawek elektrycznych.

Oznaczenie GS

Znak GS jest bardzo popularny u naszych zachodnich sąsiadów. Oznacza, że produkt spełnia niemieckie normy/wymogi bezpieczeństwa, które często są bardziej szczegółowe niż normy europejskie.

Znaczenie skrótu GS to “german safety” lub “Geprüfte Sicherheit”, czyli odpowiednio niemieckie bezpieczeństwo lub potwierdzone bezpieczeństwo.

Przyznawaniem znaku GS zajmują się akredytowane laboratoria jak np. TÜV. Znak GS może stanowić dodatkowe oznaczenie produktów poza znakiem CE.

Safe Toys

Znak Safe Toys, jest przyznawany zabawkom przez niezależny Instytut ds. Testów i Certyfikatów. Certyfikat oznacza między innymi, że zabawka:

 • posiada właściwe oznaczenia wiekowe,
 • oceniono wszystkie chemiczne i mikrobiologiczne zagrożenia dla danej zabawki,
 • przeprowadzone zostały kontrole w miejscu produktu w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa.

Norma EN 1078

To norma szczegółowa dotycząca kasków. Potwierdza, że kask spełnia wymagania dotyczące skuteczności ochrony dla kasków oraz ich ergonomii. Każdy kask powinien być oznaczony znakiem CE oraz powinien spełniać wymogi normy EN 1078.

Öko-Tex Standard 100

Öko-Tex Standard 100 jest znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka (mogą to być np. pestycydy, chlorofenole, formaldehyd, alergizujące barwniki, zabronione barwniki, czy metale ciężkie).

W sumie tkaniny poddaje się badaniom na obecność ok 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.

Certyfikat ma kluczowe znaczenie dla takich produktów jak wyroby tekstylne dla niemowlaków i dzieci do lat 3, a także inne produkty mające częsty kontakt ze skórą dziecka.

Ponad 10 000 producentów przemysłu włókienniczego i odzieżowego z prawie 100 krajów certyfikuje swoje produkty zgodnie z Öko-Tex Standard 100.

Spiel gut

Spiel gut niemiecka nagroda przyznawana od 1954 roku zabawkom.

Zabawki, które posiadają to oznaczenie muszą przejść testy jakości i trwałości, bezpieczeństwa dziecka, dostosowania do grupy wiekowej dziecka.

Certyfikat potwierdza również wysoką wartość zabawy, jaką zapewnia dana zabawka. Oznaczenie potwierdza, że zabawka spełnia wymagania bezpieczeństwa, jak również posiada ciekawe walory edukacyjne i rozwojowe.

Red dot Design Award

Red Dot Design Award to nagroda znana od wielu lat i przyznawana za wybitne osiągnięcia designerskie. Jest to bodajże odpowiednik oskara dla projektantów i designerów. Nagrodę przyznaje Design Zentrum Nordrhein Westfalen , kierując się takimi kryteriami jak innowacyjność produktu, jakość, ergonomia, funkcjonalność.

Norma EN 13356

Przedstawiono metody badania i wymagania odnośnie akcesoriów przeznaczonych do noszenia, przytwierdzania lub trzymania przez pojedyncze osoby do nieprofesjonalnego użytku w celu zwiększenia ich widzialności przez innych użytkowników dróg przy niskich poziomach oświetlenia. Spełnienie wymagań tej normy deklarują producenci odblasków, zapewniających widoczność na drodze, również w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Certyfikat FSC

Umieszcza się go na zabawkach drewnianych i oznacza, że drewno użyte do produkcji zabawki pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego. Znaki takie często są również obecne na opakowaniach.

Zdrowie naszych dzieci to jeden z najważniejszych celów rodziców. Ruch, właściwe odżywianie i stosowanie wysokiej jakości zabawek i akcesoriów dla dzieci pozbawionych toksycznych substancji i spełniających wysokie normy jakościowe to 3 filary, to elementy absolutnie podstawowe by ten cel osiągnąć.

W drugiej kolejności warto pomyśleć również o naturalnych kosmetykach, otaczającym środowisku, czyli zastosowaniu atestowanych materiałów budowlanych (np. ekologiczne podłogi), stosowaniu oczyszczaczy powietrza by chronić się przed smogiem.

Poznaj ofertę naszych zabawek wg wieku:

 


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.