Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy moment na to, żeby nauczyć dziecko jak się korzysta z nocnika. Ogromna grupa osób zaczyna tę batalię w okolicy drugich urodzin dziecka. Jednak już wcześniej można przyzwyczajać maluszka do korzystania z nocnika. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeraża Cię myśl o tym, że dziecko nie będzie chciało współpracować? Spraw, żeby Twoje dziecko uważało nocnik za największą atrakcję. Sukces będzie wtedy w zasięgu ręki. Odpieluchowanie nie musi być trudne. Wystarczy, że jako rodzic pokażesz dziecku, że to co będziecie robić, jest świetną zabawą.
Szybkie odpieluchowanie - jak wybrać nocnik dla dziecka ?
Jeśli masz w planach odpieluchowanie swojego dziecka, to pierwszym krokiem powinien być zakup odpowiednich gadżetów do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dla każdego malca idealny będzie nocnik. Choć zdarza się tak, że maluchy chcą korzystać z nakładki na sedes dla dzieci i niemowląt. Obserwują swoich rodziców podczas korzystania z tradycyjnej toalety i próbują robić to co oni. O ile w przypadku nocnika sprawa jest zazwyczaj prosta, o tyle, jeśli chodzi o korzystanie z nakładki na ubikacje ważne, aby Twoje dziecko miało zapewnioną stabilność. Dlatego oprócz nakładki sedesowej należy kupić również podest lub stopień do toalety.
Zalety nocnika dziecięcego
Korzystanie z nocnika niesie za sobą wiele korzyści zarówno rodziców jak i dla malucha. Wczesne pożegnanie pieluch wiąże się niewątpliwie z zwiększeniem samodzielności każdego dziecka. Ponadto większość rodziców nawet nie wyobraża sobie jak wielką górę pieluch wyrzuca każdego dnia. Przekłada się to na bezpośrednio na ilość odpadów komunalnych jakie generujemy. Trzeba również pamiętać, że pieluszki jednorazowe to nie produkt, który można poddać recyklingowi.
Nocnik dla dziewczynki - nocnik z wyjmowanym wkładem i wysokim oparciem
Dobrym sposobem na pierwszy kontakt dziewczynki z nocnikiem jest zakup niektórych modeli nocników z wyjmowanym wkładem. Po samodzielnym załatwieniu swojej potrzeby przez dziecko, rodzic może łatwo wyjąć wkład a następnie opróżnić i umyć. Wyjmowany pojemnik nocnika ułatwia czyszczenie. Zakup takiego nocnika ułatwia utrzymanie w czystości nocnika podczas samodzielnego załatwiania się dziecka.
Nocnik dla chłopca - nocnik z wysokim przodem
Nocnik dla chłopca nieco różni się swoją konstrukcją od standardowych modeli nocników dla dziewczynki. Zaprojektowany został z wysokim przodem, który nadaje chłopcom wysoki komfort podczas korzystania. Nocnik dla chłopca z wysokim przodem idealnie sprawdzi się w pierwszych tygodniach rezygnowania z pieluch. W naszym sklepie internetowym znajdziecie nocniki spełniające różne dodatkowe funkcje.
Nakładka na sedes - niezbędne akcesorium podczas nauki samodzielnego korzystania z toalety
Sporym ułatwieniem dla rodziców, jest nakładka na sedes dla dzieci. Ten produkt ułatwia proces odpieluchowania. Oczywiście nakładka na toaletę dla dzieci, nie sprawi, że rodzic będzie mógł wykonywać inne czynności w sąsiednim pomieszczeniu, podczas gdy jego pociecha będzie korzystała z toalety. Trzeba pamiętać, że wtedy tym bardziej trzeba poświęcić czas i pilnować, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, schodząc samodzielnie z ubikacji. Mimo wszystko nakładka na sedes, to wspaniałe rozwiązanie, które możemy wykorzystać w każdym miejscu. Wystarczy, że zabierzemy ją ze sobą w podróż, a nasza pociecha w każdym miejscu będzie mogła skorzystać z toalety (wystarczy, że przygotujesz woreczek, który położysz pod nakładkę). Łatwe jest również utrzymanie jej w czystości, ponieważ nie wymaga tak wielu zabiegów higienicznych jak w przypadku zwykłego nocnika.
Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika i nakładki na toaletę ?
Stałe pory sadzania na nocnik
Żeby utrwalić dziecku pewne zachowania, warto sadzać je na nocniczkuo stałych porach. Na początku może to być tuż po przebudzeniu się. Potem przed i po drzemce i na końcu dnia przed spaniem. Taka rutyna pozwoli maluszkowi na oswojenie się z nocnikiem i łatwiej będzie mu w przyszłości z niego korzystać. Oczywiście pomiędzy drzemkami gdy pojawi się potrzeba również można znaleźć czas na posadzenie dziecka na nocniku.
Nagradzanie dziecka
Motywacja podczas siadania na nocniczku jest ogromnie ważna. Dziecko lubi być nagradzane uwagą, brawami, zadowolonymi okrzykami, które dowartościowują maluszka i sprawią, że sam będzie chciał korzystać z nocnika. Ciekawą opcją są nagrody w postaci naklejek, które dziecko samo naklei na kartce, albo na tablicy. Jednak jest pewne niebezpieczeństwo związane z tą formą motywacji. Choć nagroda w postaci naklejek to również świetny sposób na zmotywowanie dzieci, to w momencie, w którym dziecko nie otrzyma takiej naklejki, może być mu zwyczajnie przykro lub poczuje się rozczarowane. Szczególnie dzieci uczęszczające do żłobka mogą mieć problem ze zrozumieniem, dlaczego w domu dostają naklejki, a w żłobku nie.
Zwracaj uwagę na sygnały kupa i siusiu
Niektóre dzieci są zbyt małe, na powiedzenie rodzicowi “Chce mi się siku”. Dlatego podczas odpieluchowania warto obserwować malucha. Jeśli dziecko świetnie się bawi, ale nagle przestaje i jego twarz lekko się napina, lub jeśli chowa się za kanapę, krzesło, czy w inny mniej widoczny kąt, może to oznaczać, że w tym momencie załatwia jedną ze swoich fizjologicznych potrzeb. Wyłapanie takich momentów i odpowiednia szybka reakcja sprawi, że dziecko po jakimś czasie samo zacznie sygnalizować, że chce zrobić siusiu lub kupkę.
Czytaj dziecku
Twoje dziecko nie chce korzystać z nocnika? Fachowa literatura może sprawić, że maluch powoli przekona się do korzystania z tego produktu. Dlatego, jeśli masz możliwość to kup mu książeczkę. Pokaże ona dziecku, że korzystanie z toalety nie jest straszne. Dzięki temu dziecko będzie mogło wzorować się na ulubionej postaci bajkowej:) Jest tylko jedna ważna kwestia podczas odpieluchowania. Czas spędzony na nocniku powinien być skupiony na czynnościach wydalania, a nie czytania. Podczas korzystania z nocnika, nie powinno się dawać dziecku zabawek, ani książeczek do czytania.