Wada postawy u dzieci - jak zapobiegać ?

Zdrowy kręgosłup u dziecka - profilaktyka i meble rosnące z dzieckiem. Zobacz jak uchronić swoje dziecko przed wadami postawy!

Chcesz zadbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka lub być może widzisz, że zaczyna ono mieć problemy z prawidłową postawą? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny powstawania wad postawy, ich skutki zdrowotne i o tym, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć. Mamy nadzieję, że artykuł przybliży temat profilaktyki wad postawy, dzięki czemu zapewnisz swojemu dziecku zdrowy rozwój.

Spis treści

 • Typy i przyczyny wad postawy
 • Co jako rodzic możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?
 • Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe
 • Podsumowanie

Typy i przyczyny wad postawy

Rozwój dziecka w pierwszych latach życia charakteryzuje się wysoką zmiennością oraz dynamiką w zakresie tworzenia i współpracy układów organizmu. Dlatego szczególnie w tym okresie mogą pojawić się wady postawy, których uchwycenie przez rodziców będzie wyjątkowo trudne. Wrodzone wady postawy są jedną z najczęściej spotykanych wrodzonych wad rozwojowych. Z kolei nabyte wady postawy to te, będące skutkiem między innymi:

 • siedzącego trybu życia (nauka w szkole, dojazd do szkoły, nauka domowa, rozrywka przed komputerem itd.),
 • nieprawidłowej pozycji ciała (co zwykle ma charakter długotrwały) podczas odrabiania lekcji czy odpoczynku,
 • niedostosowania do wzrostu wysokości mebli (biurko dla dziecka, krzesło do biurka dla dziecka, meble szkolne itd.),
 • nieprawidłowego noszenia plecaka szkolnego,
 • materaca do spania o nieprawidłowej twardości (zbyt miękki lub twardy) czy niedostosowanej poduszki (zwykle zbyt duża dla dziecka),
 • nadwagi.

Ocena wad postawy przez lekarza

Zdjęcie: Wady postawy u dzieci – ocena lekarza

Co jako rodzic możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?

Chcąc zapobiegać wadom postawy u swojego dziecka, jako rodzic musisz być świadomy iż:

 • układ mięśniowo - szkieletowy rozwija się do ok. 20-go roku życia,
 • po tym okresie następuje jego stabilizacja,
 • najczęściej nabycie wad postawy następuje w okresie dynamicznego wzrostu dziecka (od początku okresu szkolnego, bo wtedy mamy do czynienia z szybkim wzrostem dziecka, zmianami proporcji ciała i jego środka ciężkości i często silnym ograniczeniem aktywności fizycznej na rzecz zajęć szkolnych)

Dlatego też brak profilaktyki wad postawy w tym okresie może mieć długotrwały negatywny wpływ na zdrowie dziecka, a później dorosłego.

Profilaktyka wad postawy to wiele działań podejmowanych wspólnie przez rodziców i dzieci. Zwykle ich inicjatorem ze względu na większą wiedzę i możliwości są rodzice, co jednak nie przeszkadza w tym, by dziecko dzieliło się w domu ćwiczeniami na przykład z lekcji WF czy zajęć korekcyjnych. By nie przytłoczyć nadmiarem danych warto wspomnieć o podstawowej profilaktyce.

Niedoceniana w profilaktyce jest rola edukacji. W zasadzie wyłącznie świadomość rodziców w obszarze długookresowych skutków zdrowotnych związanych z wadami postawy pozwala na kontrolę i korekcję tego jak dziecko siedzi, spędza czas, czy z jakich mebli korzysta. Świadomy rodzic może dużo zrobić, by zapobiec wadom postawy u dziecka - i to często stosunkowo niewielkim nakładem sił.

Drugim ważnym czynnikiem w zapobieganiu wadom postawy jest aktywność fizyczna. Różne formy aktywnego wypoczynku, które będą w miarę równomiernie wzmacniały strukturę mięśniową (rower, pływanie, gra w piłkę) to doskonałe przeciwdziałanie wadom postawy. Jeśli sam / sama ćwiczysz regularnie to staraj się zachęcić dziecko do wspólnej gimnastyki, która zapewni odpowiednią ruchomość stawów i giętkość ciała. Możesz również wprowadzić takie ćwiczenia, które są zalecane przez fizjoterapeutów jako ćwiczenia wzmacniające i korekcyjne. Dzięki temu dodatkowo zachęcisz do nich dziecko, a może i wzmocnisz swoje ciało.

Profilaktyka wad postawy to również dbałość o prawidłową wagę dziecka. Tym bardziej, że otyłość w sposób istotny wpływa na pojawienie się wad postawy Wspaniale w tym obszarze sprawdza się aktywność fizyczna. Dlatego mimo zwiększenia obciążenia dziecka zajęciami szkolnymi nigdy nie zaniedbuj wspólnej aktywności fizycznej.

Kolejnymi kluczowymi kwestiami w zapobieganiu wadom postawy jest wysokiej jakości odpoczynek i dieta. Wysokiej jakości odpoczynek to odpowiedniej twardości materac, poduszka do spania czy też kontrola tego jak Twoja pociecha siedzi podczas relaksu przy telewizorze, czy komputerze. Z kolei dieta dla dziecka powinna zawierać pełny zakres wysokiej jakości składników odżywczych. Należy wyposażyć dziecko w dostosowany do wzrostu tornister i kontrolować jego wagę.

W naszych czasach redukcja czasu, który spędzamy na siedząco jest niezwykle trudna, ale kiedy już tego dokonasz będzie to z ogromną korzyścią dla zdrowia Twojej rodziny. Z drugiej strony, jeśli już Twoje dziecko musi odrobić lekcje lub spędzić czas przed komputerem chroń je zapewniając wysokiej jakości regulowane meble rosnące z dzieckiem.

Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe

Czy wiesz dlaczego długotrwałe siedzenie nie jest zdrowe? Oto tylko kilka powodów:

 • nadmiernie obciąża kręgosłup prowadząc do zespołów bólowych,
 • długie siedzenie z jednoczesną nieprawidłową postawy ciała negatywnie wpływa na działanie narządów wewnętrznych,
 • zgarbione plecy redukują ruchomość klatki piersiowej, co obniża dotlenienie organizmu i utrudnia pracę układu krążenia.
 • siedzący tryb życia to w dłuższym terminie dyskopatie, które poza generowaniem bólu kręgosłupa w ciężkich przypadkach prowadzą do niedowładu kończyn.

Tylko czy w dzisiejszych czasach znasz wiele osób, które tego długiego siedzenia potrafią uniknąć? Podobnie w przypadku dzieci – badania wskazują, że ich poziom ruchu jest na jednym z najniższych poziomów w Europie (co przekłada się też na dynamikę wzrostu liczby dzieci otyłych, która z kolei jest … najwyższa w Europie). Każde dziecko spędza na siedząco dużą część dnia w szkole, a następnie w domu podczas odrabiania pracy domowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby korzystało ono z w pełni regulowanych mebli takich jak biurko dla dziecka i krzesło do biurka dla dziecka. Dobry sklep dla dzieci to miejsce, w którym łatwo wybierzesz i dopasujesz (funkcje, design, akcesoria) tego typu meble do swoich potrzeb.

 

 

 

Oto meble ergonomiczne Flexa

Jak wybrać meble rosnące z dzieckiem?

Przy wyborze mebli rosnących z dzieckiem skorzystaj z naszych podpowiedzi, jakie cechy powinny one posiadać:

 1. Wysokość siedziska krzesła do biurka dla dziecka – powinna być taka, by nogi całymi stopami spoczywały na podłodze, a stopy były zgięte w kolanach pod kątem około 90 stopni. Nóżki dziecka nie powinny luźno zwisać z krzesła, ze względu na zwiększony nacisk na uda i w efekcie problemy z krążeniem w nogach.

 2. Dziecko dynamicznie rośnie - głębokość siedziska krzesła dla dziecka powinna za tym nadążać. Odległość oparcia od przedniej krawędzi siedziska, musi stopniowo „rosnąć” tak, aby dziecko opierało się zwykle do wysokości ok 2/3 ud.

 3. Wysokość blatu biurka dla dziecka powinna przeciwdziałać garbieniu się dziecka (blat zbyt nisko) lub temu, że dziecko po prostu nie dosięga do blatu. Dobra wysokość blatu to taka, która zapewnia, że podczas pisania ręce w łokciach są ugięte w około 90 stopniach. Mniejszy kąt oznacza zbyt wysokie biurko, a większy zbyt niskie.

 4. Blat roboczy biurka dla dziecka powinien mieć opcję nachylenia. Wtedy nie będzie takiego nacisku na wysuwanie głowy do przodu, przez co unikniesz ryzyka tzw. szyi smartfonowej (deformacja odcinka szyjnego kręgosłupa). Poza tym przy większym nachyleniu po prostu lepiej się rysuje😊

Meble rosnące z dzieckiem to inwestycja w zdrowie dzieci na wiele lat do przodu. W przypadku wysokiej jakości produktów marki MAYER i Flexa możemy liczyć na żywotność kilkunastu lat! Dlatego jeden zestaw mebli zapewni dziecku warunki do zdrowej nauki od 4 lat do wieku dorosłego! Czy to nie doskonała wiadomość?

Podsumowanie

Problem wad postawy zgodnie z różnymi badaniami dotyczy w Polsce 50-60% dzieci w okresie rozwojowym. To ogromna liczba i przygnębiająca statystyka. Dlatego zróbmy wszystko, żeby te statystyki spadały. Podejmijmy aktywność fizyczną, niech dziecko złapie sportowego bakcyla, bo to zwykle pasja na całe życie. Wybierzmy biurko regulowane i krzesło dla dziecka i kontrolujmy to, w jaki sposób dziecko spędza czas. Waga profilaktyki jest ogromna i są to też działania, które wymagają najniższego nakładu czasu i środków.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.