Zabawki sensoryczne stymulujące wzrok dziecka - zobacz zabawki dla niemowlaka

Dowiedz się więcej o zabawkach kontrastowych, które rozwijają percepcję wzrokową noworodka podczas miłej i przyjemnej zabawy. Dlaczego warto? Zobacz więcej!

Zabawki sensoryczne stymulujące wzrok dziecka


Zabawki sensoryczne to zabawki dla dzieci, które mają na celu rozwój zmysłów dziecka, w tym pokrycie ewentualnych dysfunkcji w tym zakresie. Przychodzący na świat mały bobas wyposażony jest we wszystkie zmysły, choć niektóre z nich są słabo wykształcone, a inne funkcjonują lepiej niż u człowieka dorosłego. Stopniowy rozwój zmysłów noworodka powinien być odpowiednio wspierany, dzięki czemu dziecko będzie mogło naturalnie pokonywać każdy etap rozwoju swoich możliwości i umiejętności. Zabawki sensoryczne, wzmacniające percepcję wzrokową dziecka, można wprowadzać już w pierwszych tygodniach życia malucha.

Rozwój percepcji wzrokowej noworodka

Wzrok niemowlaka tuż po urodzeniu jest nieostry, w pierwszych miesiącach życia widzi przedmioty oddalone jedynie o 20-30 cm od jego twarzy (dlatego maluchy tak bardzo cieszą się gdy rodzice pochylają się nad jego twarzą). Obrazy nie są wyraźne – widzi jedynie rozmazane kontury. Dopiero między drugim, a trzecim miesiącem życia dziecko zaczyna dostrzegać kształt twarzy bliskich i zapamiętuje je. Wciąż najlepiej widzi barwy kontrastowe jak biel i czerń, następnie czerwień, żółć i zieleń, jednak muszą być to barwy intensywne i przedstawiane w mocno kontrastujących zestawieniach. W tym okresie należy stymulować wzrok malucha poprzez pokazywanie mu odpowiednio dobranych obrazków czy zabawek.

Nasze propozycje zabawek kontrastowych dla noworodków (kliknij na zdjęcie aby zobaczyć ofertę):

Zabawki sensoryczne wzmacniające percepcję wzrokową noworodka to zabawki kontrastowe

Jak już wcześniej wspominałam najlepiej stymulować wzrok dziecka poprzez obrazki czy zabawki kontrastowe, świetnie sprawdzą się karty, książeczki kontrastowe, które w swoim wnętrzu przedstawiają proste przedmioty w kontrastowych kolorach czerń-biel-czerwień i żółty. Sami zauważycie jak wasz maluch świetnie skupia wzrok na tych obrazkach. Dobrym pomysłem są również karuzele do łóżeczka, które wyposażone są w różnego rodzaju wiszące zabawki, które obracają i kołyszą się, a my wtedy możemy zauważyć jak wzrok dziecka podąża za nimi. Świetną opcją są również projektory dla dzieci, które są w różnorodnych wersjach typu lampka, czy przytulanka. Gdy zapadnie zmrok nasz sufit pokryje morze gwiazd, co będzie dla dziecka fascynujące i pozwoli stymulować wzrok naszego małego człowieczka.

Gdy nasz maluch osiągnie kilkumiesięczny wiek zacznie interesować się nieco bardziej skomplikowanymi zabawkami sensorycznymi, które już nie tylko będą stymulować zmysł wzroku, ale także inne, jak słuch czy dotyk. Na tym etapie rozwoju świetnie sprawdzą się zabawki o różnorodnych kształtach, fakturach i kolorach, dobrze gdy są wyposażone w błyszczące czy szeleszczące elementy. Na rynku jest ogrom tego typu zabawek sensorycznych, od zawieszek do wózka poprzez materiałowe książeczki sensoryczne, klocki, aż do różnorodnych maty edukacyjne. Odpowiedni dobór zabawek dla naszej pociechy będzie mieć znaczący wpływ na jego prawidłowy rozwój, a dla nas rodziców będzie to ogrom szczęścia podziwiać jak nasze dziecko każdego dnia zdobywa nowe umiejętności i to z uśmiechem od ucha do ucha.

Zobacz zabawki sensoryczne, które wspierają prawidłową pracę wzroku dziecka (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć ofertę): 


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem