Rozszerzanie diety niemowlaka - metoda BLW. Jak to robić dobrze?

W życiu każdego dziecka przychodzi czas, w którym mleko mamy powinno być uzupełnione o inne stałe pokarmy. Wielu rodziców zmaga się z dużym dylematem i rozterkami, jakie pokarmy wprowadzić najpierw, którą metodę wybrać i czy to odpowiedni czas?

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno przypadać na okres pomiędzy ukończonym przez dziecko 17 tygodniem życia, a 26 tygodniem (wg ESEGHAN) natomiast wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że dziecko karmione piersią powinno otrzymywać wyłącznie mleko matki do ukończenia 6 miesiąca życia.
Jednak niezależnie od zaleceń to rodzic powinien zdecydować czy jego dziecko jest już gotowe na rozszerzenie diety, stąd takie rozbieżności między poszczególnymi organizacjami.

Żywienie niemowląt - Co podać najpierw?

B.BOX PIERWSZE SZTUĆCE DLA NIEMOWLĄT BUBBLEGUM BY GELATO

Jeśli Twoje dziecko jest już gotowe na wprowadzenie zmian w żywieniu, to można rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka.
Należy pamiętać, że najpierw powinno się ostrożnie wprowadzać nowe produkty i sprawdzać, czy u dziecka nie występują reakcje alergiczne.

Na początek powinno się wprowadzić produkty bezglutenowe takie jak kaszka kukurydziana, jaglana, amarantus. Jeśli maluch bez problemu przyjmie produkty bezglutenowe, to można będzie wprowadzać produkty zawierające gluten.
Na samym początku można również podać dziecku suche nasiona strączkowe, które mogą być smacznym dodatkiem do zup. Gdy rozpoczynamy rozszerzanie diety niemowlaka, nie można zapomnieć o warzywach, które powinny być podstawą w diecie każdego człowieka.

Najpierw dobrze jest zacząć od warzyw zielonych jak natka pietruszki, brokuły, brukselka, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do ich smaku i aby intuicyjnie nie przyzwyczaiło się wcześniej do słodszych warzyw jak marchew, dynia czy ziemniaki.
Nie można również zapomnieć o wprowadzeniu do diety dziecka mięsa. Jest ono bogate w dobrze przyswajalne żelazo. Ryby, drób można podawać od samego początku rozszerzania diety malucha. Następnie można wprowadzać wołowinę czy wieprzowinę.

Metoda BLW, co to jest?

B.BOX BIDON Z OBCIĄŻONĄ SŁOMKĄ NIEKAPEK TUTTI FRUTTI BY GELATO

BLW jest to skrócona angielska nazwa Baby Led Weaning. W naszym kraju przyjęło się tłumaczenie tego skrótu jako Bobas Lubi Wybór.
Metoda ta całkowicie pomija podawanie dziecku jedzenia łyżeczką czy też w formie papki.
Niemowlę, które powinno siedzieć w krzesełku może otrzymać kawałki ugotowanych warzyw tak, aby samodzielnie mogło wziąć je do rączki i włożyć do buzi.

Oczywiście na początku podane pokarmy znajdą się w wielu innych miejscach, a nie w jamie ustnej niemowlaka, jednak jest to proces nauki i należy dziecku pozwolić na takie eksperymenty. Ogromną zaletą tej metody jest to, że dziecko widzi i czuje odrębny zapach danego warzywa lub owocu.
Po jakimś czasie będzie rozpoznawać smaki. Do tego uczy się, że każde warzywo ma inną strukturę. Podczas BLW dziecko stymulowane jest sensorycznie właściwie na każdej płaszczyźnie, ponieważ wykorzystuje zmysł dotyku, wzroku, węchu i smaku.

Metoda BLW, kiedy zacząć i jak się przygotować?

NUMNUM GOOTENSIL PIERWSZE ŁYŻECZKI DLA DZIECI BLW RÓŻ

Przede wszystkim, aby zacząć przygodę z BLW, czyli podawać dziecku miękkie owoce i warzywa w kawałku, maluch musi samodzielnie siedzieć.
Żywienie niemowląt nie jest procesem prostym, dlatego trzeba do niego podejść ze spokojem. Nie należy niczego przyspieszać.

Jeśli Twoje dziecko ma skończone 6 miesięcy, ale nie siedzi stabilnie, to rozszerzenie diety powinno być rozpoczęte poprzez podanie papek łyżeczką.
Do BLW można w podjeść w każdej chwili i stopniowo zmieniać podawane wcześniej papki na kawałki warzyw. Najważniejsze, to działać w zgodzie z rytmem dziecka i ocenić czy faktycznie jest gotowe na to, aby podjąć ciekawe wyzwanie, jakim jest metoda BLW.

Jak się przygotować?

Aby rozpocząć żywienie niemowląt metodą BLW trzeba mieć kilka niezbędnych rzeczy, które pomogą dziecku w tej nowej sytuacji, a oprócz krzesełka do karmienia są nimi:

1. Miseczki dla dzieci

Podstawą będzie posiadanie miseczki dla dzieci, do której będziemy mogli włożyć jedzenie.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że maluchy bardzo często chwytają różne przedmioty i je wyrzucają.
Tak też może być w przypadku miseczki dla dzieci. Dlatego warto rozejrzeć się za modelem z przyssawką, tak aby miseczka stała stabilnie i której dziecko nie przewróci, wysypując jej zawartość.

2. Talerzyki dla dzieci 

Do rozpoczęcia przygody z BLW będą potrzebne również talerzyki. Na początek najlepsze będą silikonowe talerzyki dla dzieci z podkładkami, których zadaniem jest zachowanie stabilności.
Podobnie jak w przypadku miseczek, talerzyki dla dzieci często są przewracane, rzucane i obracane, dlatego dobrze jest kupić taki model, który będzie stał stabilnie, a dziecko nie zsunie go przypadkowo.

Jeśli jednak zależy nam na talerzyku z przegródkami bez przyssawki i podkładki, to warto przyjrzeć się fantastycznym produktom firmy Done by deer.

3. Kubeczki dla dzieci

Szalenie ważnym elementem dla każdego malucha, który stoi u progu zmiany diety, jest picie wody. Niemowlęta jeszcze nie poradzą sobie ze zwykłą szklanką, dlatego warto zaopatrzyć dziecko w kubki dla dzieci, które umożliwią mu naukę picia.

Odpowiednimi naczyniami dla najmłodszych są termiczne kubki dla dzieci ze słomką, które pozwalają na bezpieczny trening i naukę picia wody. Ciekawą alternatywą są bidony 3 sprouts.
Te kubeczki dla dzieci wykonane zostały z bezpiecznego tworzywa i również pozwolą dziecku na trening picia wody przez rurkę.

4. Sztućce dla dzieci

Choć na początku podczas wprowadzania metody BLW dziecko będzie jadło, używając wyłącznie rąk, to po ukończeniu roku, powinien przyjść czas na naukę jedzenia widelcem.

Jak więc dobrać bezpieczne sztućce dla dzieci? Na początek powinny pójść łyżeczki.
Gdy dziecko opanuje posługiwanie się nimi, to kolejnym krokiem mogą być sztućce dla dzieci składające się z widelca. Nóż na początku drogi będzie zupełnie niepotrzebny.

5. Lunchbox dla dzieci

Rozszerzając dietę niemowlaka, nie możemy zapominać o tym, aby zabrać dziecku coś do zjedzenia, jeśli wybieramy się na dłuższy spacer lub podróż.
Bardzo pomocny w tej kwestii może okazać się lunchbox dla dzieci. Można do niego włożyć wcześniej ugotowane warzywa, owoce lub chrupki kukurydziane, które stanowić będą znakomitą przekąskę.

Taki lunchbox dla dzieci to wspaniały sposób na bezpieczne przechowywanie gotowych posiłków.

6. Pojemniki do mrożenia

Bardzo przydatne podczas rozszerzania diety niemowlaka mogą okazać się pojemniki do mrożenia, w których będziemy mogli przechować nadmiar przygotowanego jedzenia.
Podczas rozszerzania diety dziecka, maluch je niewiele, dlatego warto przygotowywać posiłki na kilka dni i zamrozić je wykorzystując do tego pojemniki do mrożenia.
W ten sposób nic się nie zmarnuje, a my nie będziemy musieli każdego dnia gotować po jednej różyczce brokuła czy też kilku plasterków marchewki.

Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu podłogi, a tym bardziej dywanu, jeśli taki posiadamy. Najlepsza do tego będzie folia, którą w łatwy sposób będziemy mogli oczyścić z resztek jedzenia i wykorzystać ją ponownie przy następnym posiłku.
Choć na początku metoda BLW może wyglądać jak jeden wielki bałagan, to jednak z dnia na dzień można będzie zaobserwować ogromne postępy u dziecka.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


Autorka

Aleksandra, jako doświadczona mama i znawczyni branży dziecięcej, stworzyła sklep 4kidspoint.pl, odpowiadając na realne potrzeby rodziców. Jej wiedza i intuicja gwarantują, że każdy klient otrzymuje tylko sprawdzone i najlepsze produkty. Przeczytaj więcej o autorce tutaj.