Zabawki Montessori

    Filtry
      264 produkty

      Pomoce montessori dla dzieci i niemowląt ?

      Metoda Montessori cieszy się współcześnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Różnice między tą metodą edukacyjną a tradycyjnym wychowaniem są spore. Zasady, którymi kieruje się metoda Montessori, wzbudzają często wątpliwości. Warto jednak poznać najważniejsze założenia podejścia do najmłodszych, opracowanego przez Marię Montessori. Na czym polega i jak wprowadzić ją w wychowanie własnych dzieci?

      Metoda Montessori – o co tak naprawdę chodzi?

      Marie Montessori była lekarką mieszkającą we Włoszech. Nie należała do zwolenniczek tradycyjnego sposobu wychowywania i edukacji dzieci. Wychodziła z założenia, że dyscyplina i tłumienie naturalnej ciekawości u najmłodszych to jedne z elementów, których w wychowaniu powinno być znacznie mniej. Uważała, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie, a zadaniem rodziców jest zachęcanie i zapewnienie warunków do wykształcenia samodzielności we wszystkich dziedzinach życia.

      Rozwijając tą metodę wychowawczą określiła cztery kluczowe fazy rozwoju dziecka:

      • odkrywcy – trwająca od urodzenia do mniej więcej szóstego roku życia. W tej fazie dziecko poznaje świat i naśladuje rodziców, a jego umysł jest najbardziej chłonny,
      • świadomego odkrywcy – pomiędzy 6. a 12. rokiem życia u dziecka pojawia się etap rozwoju wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego. Właśnie tą fazę możemy nazwać fazą świadomego odkrywania.
      • poszukiwania swojego miejsca w społeczeństwie – pomiędzy 12. a 18. rokiem życia, czyli w okresie tzw. buntu młodzieńczego, dziecko poszukuje swojej tożsamości,
      • kreowania świata wokół siebie – po osiemnastym roku życia jednostka zaczyna kreować świat wokół siebie, a także doskonalić swój charakter.

      Jakie zasady i produkty stosuje się w metodzie Montessori ?

      Kluczowym założeniem metody Montessori jest teza, że każde dziecko jest zdolne do nauki, a rodzice mają ten proces jak najbardziej ułatwiać. W jaki sposób? Poprzez podążanie za dziećmi. Wynika to z tego, że dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności poprzez własną aktywność, która w pierwszych latach życia jest aktywnością spontaniczną. Zatem zamiast narzucać określone aktywności rodzic lub nauczyciel powinien podążać za aktywnością dziecka. Ten proces podążania powinien wynikać z procesu obserwacji pociechy, jak również uszanowania jej odrębności i inności. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, więc jeśli dasz mu określoną dawkę swobody sprawisz, że jego rozwój będzie bardziej harmonijny. Metoda Montessori stawia także na samodzielność i naukę poprzez działanie. Wszystko oczywiście powinno odbywać się w stworzonych w domu lub przedszkolu warunkach do uczenia się, a także możliwości inicjowania różnych aktywności. Jak to zrobić? Warto wprowadzić zabawki montessori, które pomogą rozwijać wspomnianą cechę.

      Drewniane zabawki montessori dla malucha – jak z nich korzystać?

      Stawiając na piedestale samodzielność dziecka metoda Montessori wykorzystuje zabawki, które są także pomocami dydaktycznymi. Jednakże takie zabawki powinny być:

      • wykonane z naturalnych materiałów,
      • wysokiej jakości,
      • przedstawiające świat rzeczywisty.

      Zatem natura i realizm to podstawowe wymagania stawiane zabawkom. Zakładając, że chcemy, aby dziecko poznawało otaczający świat, wybieramy zabawki w pewien sposób do niego nawiązujące (np. figurki zwierząt, w realistycznych kolorach). Wybór zabawek dostępnych na rynku jest naprawdę duży.

      Jakie zabawki montessori wybrać ? Puzzle a może mozaika ?

      Zabawki zgodnie z zasadami pedagogiki montessori powinny wspierać umiejętności motoryczne, manualne i logiczne myślenie. Powinny być dostosowane do wieku twojego dziecka. Wybór odpowiednich zabawek edukacyjnych montessori nie jest prosty. Jednak różnorodny wybór zabawek sensorycznych pozwoli znaleźć tą idealną. Polecamy szukać bezpiecznych zabawek wykonanych z drewna. Są one wykonane z najlepszej jakości materiałów tak aby dziecko mogło bezpiecznie się bawić i ćwiczyć motorykę małą i aktywizować wszystkie zmysły. Doskonałym pomysłem na zabawki montessori 2+ jest sorter kolorów i kształtów. Zapewnia on świetną zabawę a także ćwiczy koordynacje reka-oko i spostrzegawczość. Dla dzieci w wieku starszym polecamy zestaw narzędzi lub klocki marki grimm’s. Zabawki te zachęcą dziecko do nauki i zabawy.

      FAQs

      Zabawki i pomoce Montessori stanowią niezwykle cenne narzędzia dydaktyczne, które sprzyjają kompleksowemu rozwojowi dziecka, umożliwiając mu bezpieczne odkrywanie otaczającego świata. W tej kategorii przeważają drewniane klocki, tabliczki, puzzle oraz proste konstrukcje. Dodatkowo, oferujemy również karty, liczydła z koralikami, układanki, wkładanki, globusy oraz mapy, które wspierają rozwój dzieci w różnych dziedzinach.

      Zabawki Montessori, takie jak układanki z różnorodnymi kształtami geometrycznymi, pętle motoryczne i drewniane piramidki z kostek, są doskonałym wyborem dla rocznych dzieci. Te specjalnie zaprojektowane zabawki Montessori stymulują rozwój motoryczny, koordynację wzrokowo-ruchową i umiejętności poznawcze malucha.