Jak wspierają rozwój dziecka książeczki sensoryczne?

Książeczki sensoryczne - jak wspierają rozwój dziecka? Jakie typy książeczek są odpowiednie dla niemowląt a jakie dla starszych dzieci? Zobacz więcej!

Trudno wyobrazić sobie poznawanie świata bez książek. Wśród nich wyjątkowym produktem są książeczki sensoryczne. Jest to nie tylko świetny sposób na zajęcie malucha, ale także forma wsparcia jego rozwoju, gdyż stymuluje większość zmysłów.

Występuje pod wieloma nazwami, jako książeczka manipulacyjna, książeczki kontrastowe czy też cicha książka. Niezależnie od tego, jest to pomoc dydaktyczna, którą powinno mieć każde dziecko. Dlaczego książeczki sensoryczne dla niemowląt cieszą się tak dużą popularnością?

Jak działają zabawki sensoryczne?

LITTLE DUTCH KSIĄŻECZKA DLA NIEMOWLAKA AKTYWIZUJĄCA LITTLE GOOSE

Istotą zabawek sensorycznych jest stymulowanie wszystkich zmysłów. W ten sposób wpływają na rozwój funkcji poznawczych i motorycznych u dzieci.

Zalicza się do nich także książki sensoryczne, które mają na celu integrację:

- wzroku, gdyż wykonane są w kontrastowych kolorach,
- dotyku, dzięki wykorzystaniu elementów wykonanych z różnych materiałów, o odmiennej fakturze,
- słuchu, ponieważ zawierają niewielkie elementy wydające dźwięki.

Książeczki sensoryczne dla niemowląt mają tę zaletę w porównaniu do innych zabawek, że nie przebodźcowują dziecka. Zbyt intensywna stymulacja dźwiękami i światłami może wpływać negatywnie na samopoczucie malucha, a także jego sen. Dlatego też rolą rodzica już od pierwszych dni życia dziecka jest rozważne wybieranie zabawek.

Kiedy sięgnąć po książeczki sensoryczne dla dzieci?

LITTLE DUTCH KSIĄŻECZKA DLA NIEMOWLAKA AKTYWIZUJĄCA SAILORS BAY

 Po książeczki sensoryczne dla dzieci warto sięgnąć już w pierwszych miesiącach życia. W ten sposób nie tylko uczy się ono świata, ale także buduje więź z rodzicem.

Książeczki kontrastowe dla niemowlaka - Początkowo najlepiej sprawdzą się książeczki kontrastowe. Przygotowane zazwyczaj w dwóch kolorach, białym i czarnym, zawierają w środku bardzo proste ilustracje. Ich zadaniem jest wzbudzenie w maluchu ciekawości i skłonienie do wodzenia wzrokiem za dużymi i wyraźnymi obrazkami.

Książeczki kontrastowe świetne stymulują wzrok, który u niemowląt nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo. Warto przy tym opowiadać dziecku o tym, co przedstawiają obrazy. W ten sposób pogłębia się więź emocjonalną z dzieckiem.

Książeczki dźwiękowe - Na późniejszym etapie można wprowadzić książeczki z elementami dźwiękowymi. Przewracanie stron, które szeleszczą albo wydają odgłosy zwierząt to dla dzieci duża nowość. To mogą być książeczki sensoryczne dla niemowlaka w wieku 6m+.

Książeczki interaktywne - Kolejnym krokiem są książeczki sensoryczne dla rocznego dziecka, czyli takie, które oferują różne proste zadania do wykonania.

Książeczka sensoryczna a tradycyjna książka

JOLLY BABY KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA ZWIERZAKI SENSORY OGONKI

Książeczki manipulacyjne mają tę przewagę nad tradycyjnymi, papierowymi produktami, że wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Każdy z nich jest inny w dotyku, co uczy dziecko rozpoznawania faktur.

Niewielkie dzwoneczki czy szeleszczące elementy pobudzają z kolei słuch dziecka. Ciekawym urozmaiceniem są rzepy czy też guziki, które stanowią dla malucha nie lada wyzwanie. To także bardzo dobry trening malutkich rączek, które uczą się, jak działają różnego rodzaju zamki i przypinki.

Co ciekawe, książeczki sensoryczna mogą także pozytywnie wpływać na rozwój mowy. Wystarczy rozmawiać z dzieckiem o tym, z czego wykonane są poszczególne strony, co przedstawiają, ale także jakie odczucia wywołują. W ten sposób maluch rozwija się poznawczo i uczy się, jak może opisać to, co widzi. Takie wspólne czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka.

Rodzaje książeczek sensorycznych

JELLYCAT KSIĄŻECZKA Z OGONKAMI OCEAN

 

Zabawki sensoryczne, w tym książeczki dla najmłodszych, nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Jest to doskonały sposób na stymulowanie rozwoju malucha.

Wyróżnia się kilka rodzajów książeczek:

 • książeczki sensoryczne dla niemowląt dotykowe, które są najbardziej popularne. Charakteryzują się stronami z przeróżnymi wypukłościami i kształtami, które zachęcają dziecko do dotykania i poznawania nowych faktur. Rozwój układu dotykowego ma bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa dziecka i koncentrację uwagi. Możliwe jest też ćwiczenie koordynacji oko - ręka.
 • dźwiękowe, angażujące malucha na wielu płaszczyznach. Pomagają ćwiczyć sprawność manualną rączek (motoryka mała), które muszą postarać się, aby uruchomić konkretny przycisk. Zachęcają też do naśladowania usłyszanych dźwięków i wprowadzają malucha w często nieznany dla niego świat zwierząt, instrumentów czy pojazdów. Tego typu zabawkę sprezentuj niemowlakowi w wieku 6m+.
 • interaktywne, wyróżniające się połączeniem kilku różnych elementów w jednej książeczce. Strony wykonane są nie tylko z odmiennych materiałów, ale też mają ruchome elementy, które wydają dźwięki. Jest to świetna propozycja dla trochę starszych już dzieci na przykład jako zabawka na roczek.
 • książeczki zabawki do kąpieli - to specjalne zabawki, które są wykonane z materiałów odpornych na działanie wody. Zabawki do kąpieli w takiej formie cudownie ułatwiają i umilają dzieciom kąpiel.

TOP 5 polecanych książeczek sensorycznych

Zabawki sensoryczne to jedne z najczęściej wybieranych zabawek na rynku. Dlatego trudno się dziwić, iż wybór zabawek sensorycznych, w tym książeczek, jest na rynku ogromny. Jeśli nie wiesz co wybrać dla swojego dziecka, zapoznaj się z naszą listą TOP 5 produktów. Są to piękne książeczki, wykonane tak, aby nie tylko bawić, ale też stymulować rozwój najmłodszych.

 • Książeczka sensoryczna Farma Lilliputiens, która z pewnością przyciągnie uwagę dziecka już od pierwszej chwili. Wszystko dzięki niezwykle uśmiechniętej krówce Rosalie, która zachęca malucha do zapoznania się ze światem zwierząt. Wyposażona jest w elementy, które szeleszczą, mają różne faktury, a także gryzak przydatny podczas ząbkowania. Zabawka często prezentowana jako książeczka sensoryczna dla rocznego dziecka (producent dopuszcza zabawkę dla dzieci 6m+).
 •  Książeczka sensoryczna Sea Done by deer, wyjątkowo estetycznie wykonana propozycja dla najmłodszych. Mięciutka książeczka zachęca do odkrywania kontrastowych i szeleszczących stron. Świetnie aktywizuje motorykę małą u dzieci.
 • Książeczka sensoryczna Zwierzęta Jolly Baby, idealny wybór dla malucha zmagającego się z ząbkowaniem. Materiałowa książeczka ma niebanalny wygląd, który z pewnością przyciągnie uwagę dziecka. Na kartach umieszczono wyraźne obrazki zwierząt, a dodatkowo wyposażono ją w gryzak.
 • Książeczka sensoryczna z ogonkami Jellycat, to świetna propozycja aktywizująca motorykę małą u dziecka. Wystające ogonki zachęcają malucha, by po nie sięgnąć i potarmosić. Wykonano je z różnych materiałów, co dodatkowo stymuluje rozwój poprzez dotyk.
Pozostałe książeczki sensoryczne, które mogą Cię zainteresować.
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć ofertę!

JELLYCAT KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA Z OGONAMI ZWIERZĘTA DOMOWE AKSJOMAT KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA BAW SIĘ I DOTKNIJ. NA ŁĄCE LILLIPUTIENS KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA FARMA AKSJOMAT KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA POJAZDY BAW SIĘ I DOTKNIJ JOLLY BABY KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA ZWIERZĘTA OCEANU

  Podsumowanie

  Książeczka sensoryczna to świetny wybór, który pozwala wspierać rozwój sensoryczny malucha w warunkach domowych.

  Przedstawiony wyżej TOP 5 produktów w tej kategorii to pozycje wykonane niezwykle estetycznie, z bezpiecznych materiałów najwyższej jakości (zabawki spełniają wysokie normy bezpieczeństwa przewidziane prawem UE, np. normy w ramach dyrektywy TOYS i/lub USA).

  Taka książeczka to świetny towarzysz spacerów. Jeśli Twoje dziecko szybko nudzi się w wózku, sięgnij po nią, a przekonasz się, że zajmie malucha na dłużej. Oglądanie kolorowych obrazków i poznawanie nowych dźwięków to dla najmłodszych przygoda pełna niespodzianek. Jest to także idealny sposób na to, aby poprzez zabawę poznać nowe kolory czy kształty.

  Książeczki sensoryczne dla dzieci to nie tylko zabawki, ale też wspaniałe narzędzia wspomagające rozwój.

  Powiązane artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  Powiązane kategorie:


  Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.