Dlaczego warto kupić pieluszki wielorazowe?

Pieluszki wielorazowe to ekologia, zdrowie dziecka, ale też większy wysiłek rodziców przy pielęgnacji dziecka. Czy warto? Zobacz więcej!

Ciąża to z pewnością ważny okres w życiu każdej kobiety, który zwłaszcza, gdy jest doświadczany po raz pierwszy, niesie za sobą wiele nowych przeżyć i odczuć. Warto ten czas przeznaczyć na odpowiedzialne przygotowanie się do macierzyństwa i zapoznanie się z radami ekspertów.

Obecnie zostają podnoszone coraz to nowsze dyskusje na temat wychowania dzieci, a także rodzi się debata nad tym, co jest dla nich zdrowe, a co niekoniecznie pozytywnie wpływa na ich organizm. Jednym z właśnie takich sporów jest temat: pieluszki wielorazowe kontra pieluszki jednorazowe.

Jak zatem powinna wyglądać dobra wyprawka dla noworodka? Czy nowości zawsze są dobre i oznaczają zmianę na lepsze? Okazuje się, że niekoniecznie. Wygoda i komfort pieluszek jednorazowych nie muszą iść w parze ze zdrowiem, a niekiedy całkiem się rozmijają.

Jeśli zatem chcemy dobrze zadbać o bezpieczeństwo naszych małych pociech warto się zastanowić nad zakupem pieluszek wielorazowych, które jak się okazuje, posiadają naprawdę wiele zalet, którym teraz przyjrzymy się z bliska.

Pieluszki wielorazowe a pieluszki jednorazowe

Różnica między pieluchami wielorazowymi, a tymi jednorazowymi wydaje się być oczywista, te pierwsze należy bowiem prać i starczają nam na dłużej, te drugie zaś po jednym użyciu lądują w koszu.
Co jeszcze jednak poza tym faktem je różni? Podstawę stanowi materiał wykonania danej pieluchy.
Obecnie odchodzi się już od pieluch tetrowych, które choć pomimo, że posiadają swoich zwolenników, to są dość niekomfortowe dla młodej Mamy.
Ich miejsce zajmują pieluszki wielorazowe wykonane z oddychającego i nieprzemakalnego materiału, który nadaje się do ponownego użytku po wcześniejszym praniu. Jakie zalety jeszcze posiadają? Postaramy się rozważyć to w poniższych punktach.

Bezpieczeństwo i zdrowie przede wszystkim

Dla każdej matki zdrowie jej dziecka jest zawsze najważniejsze, nie dziwi zatem fakt, że robi ona wszystko co w jej mocy, aby owo zdrowie mu zapewnić. Nawet tak z pozoru błaha rzecz jak pieluszka może odgrywać w tym przypadku znaczącą rolę.

Dziecięca skóra jest niezwykle delikatna i potrzebuje specjalnej pielęgnacji (kosmetyki dla dzieci), w przeciwnym wypadku staje się narażona na różnego rodzaju problemy skórne. Brak cyrkulacji powietrza w pieluchach jednorazowych może jednak sprawdzić, że nie sposób będzie ich uniknąć.
Podwyższona temperatura w pieluszkach tego typu może również doprowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii, które powodują między innymi stany zapalne układu moczowego. Ich zaletą jest to, że trzymają mocz z dala od skóry dziecka, jednak nie powstrzymują zakażeń.
Odmiennie sprawa przedstawia się pieluchach wielorazowych. Pomimo, że posiadają znaczną chłonność, to ich działanie opiera się przede wszystkim na wkładach wymiennych. Ich zaletą jest zatem fakt, że jesteśmy w stanie kontrolować ilość moczu oddaną przez noworodka, łatwo możemy więc zauważyć jakieś odchylenia od normy.
Częściej także wietrzymy skórę dziecka, co zapobiega odparzeniom i rozwojowi szkodliwych bakterii. Wymaga to jednak dyscypliny rodzica i dokładnej wiedzy. Warto także zwrócić uwagę na wybrany proszek do prania, niektóre z nich mogą bowiem uczulać skórę dziecka po wypraniu pieluszki.

Oszczędność

Co kryje się pod stwierdzeniem oszczędności? To prosty fakt, z którego wynika, iż długotrwałe stosowanie pieluszek wielorazowych jest po prostu tańsze.
Kolejna zaleta zatem to ekonomia ich stosowania, która dzisiejszych czasach odgrywa ważna rolę. Średnia cena tego typu pieluszki wynosi niecałe 75-95 złotych, a starcza ona na bardzo długi okres.
Wadę stanowi konieczność sporego wydatku na samym początku gromadzenia zapasów. Musimy wtedy przeznaczyć pieniądze na same pieluszki, wkładki wymienne do pieluch, a także worki do ich przechowywania.
W ogólnym rozrachunku suma wydatków poniesiona na pieluchy wielorazowe jest 20-40% niższa niż w przypadku pieluszek jednorazowych.
Wydatek zatem szybko nam się zwróci. Przy kolejnym dziecku wydatek ten ograniczy się do minimum, ponieważ będziemy już mieli zapas pieluszek wielorazowych

Ekologia

Ta zaleta przemawia głównie do osób starających się dbać o nasze środowisko. Pieluszki wielorazowe w dużo mniejszym stopniu niż pieluszki jednorazowe oddziałują na środowisko.

Z jednej strony zawartość pieluszki trafia do kanalizacji, a następnie do oczyszczalni ścieków, a zatem nie zalega na wysypiskach śmieci. Z drugiej strony pieluszki wielorazowe, kiedy już nie są potrzebne można wyrzucić i w wysokim stopniu są biodegradowalne.

Współcześnie większość ludzi jest zakochana w jednorazówkach różnego typu, które zaśmiecają środowisko, zalegając w nim przez setki lat. Obrońcy pieluszek jednorazowych zarzucają jednak pieluszkom wielorazowym, że często trzeba je prać, co pochłania znaczną ilość wody, a co z pewnością ekologiczne nie jest.

W stwierdzeniu tym nie kryje się zbyt wiele prawdy, gdyż prania nie robimy przecież codziennie, a sama ilość zużytej wody do ich wyprania odpowiada 4 krotnemu spłukaniu toalety. Jednocześnie pieluszki, które zużywa jedno dziecko wymagają poświęcenia średnio 3 drzew.

Zaleca się stosowanie ekologicznych proszków do prania do pieluszek wielorazowych, które oprócz radykalnie niższego poziomu używanych środków chemicznych są również odpowiednie dla skóry dziecka.

Zwiększona wygoda

Jest to przeważający argument za stosowaniem pieluszek wielokrotnego użytku, który jeszcze kilkanaście lat temu nie mógłby zostać użyty (bo pieluchy tetrowe z pewnością wygodą użytkowania się nie odznaczały).

Po pierwsze pieluchy wielorazowego użytku posiadamy zawsze pod ręką, nie istnieje zatem ryzyko, że nagle się nam skończą. Dodatkowo ich budowa jest niemal identyczna jak w przypadku pieluch jednorazowych, z tą różnicą, że wykonane są z materiału.

Mowa tu oczywiście o pieluszkach typu kieszonka. Posiadają specjalny otulacz, dzięki czemu są niesamowicie miękkie. Nie wydzielą także nieprzyjemnego zapachu, który często towarzyszy pieluchom jednorazowych. Są one również przyjemne w dotyku i nie szeleszczą. Stają się zatem o wiele bardziej praktyczne.

Pieluszki wielorazowe dla dziewczynki, które z pewnością Cię zainteresują.

Dbałość o bezpieczeństwo, a także zdrowie naszych pociech to priorytet większości z nas. Warto zatem zastanowić się jakie produkty mogą nam w tym pomóc. Ważnym elementem w ciągu kilku pierwszych lat życia dziecka są sprawy związane z używanymi pieluszkami. Pieluszki wielorazowe stają się coraz bardziej popularne, dzięki wielu zaletom:

  • dostępność pieluszek wielorazowych i duży komfort użytkowania nie tylko dla noworodków, ale również dla ich rodziców.
  • pieluszki wielorazowe są ekonomiczne – pozwalają zaoszczędzić pieniążki w porównaniu do pieluszek jednorazowych.
  • inwestycja w pieluszki wielorazowe jest przyjazna środowisku, które przecież chcemy zachować w dobrym stanie dla naszego potomstwa.
  • zdrowie dziecka – dzięki swojej budowie oraz użytkowaniu (częstsze zmienianie) sprawiają, że skórka dziecka jest w znacznie mniejszym stopniu narażona na odparzenia, wysypki i inne problemy skórne. Częstsze zmiany pieluszki to również mniejsze ryzyko namnażania się wewnątrz szkodliwych bakterii. Pieluszki wielorazowe są również wykonane z oddychających materiałów, dzięki czemu są bardziej przewiewne i zapewniają niższą temperaturę w środku niż w przypadku pieluszek jednorazowych. Najczęściej spotyka się pieluszki bambusowe oraz muślinowe. Dodatkowo w pieluszkach wielorazowych dziecko czuje się komfortowo (w przeciwieństwie do tego pieluszki jednorazowe można porównać do foliowego worka, w którym dziecko zmuszone jest się poruszać).

Pieluszki wielorazowe to nie tylko niezwykła oszczędność, bezpieczeństwo oraz dbałość o ekologię. To przede wszystkim szczęśliwe i zdrowe życie Twojej pociechy.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.