Dlaczego leżenie na brzuszku noworodka jest tak ważne?

Mata edukacyjna - rola w leżeniu na brzuszku i w rozwoju dziecka, rodzaje, bestsellery. Dowiedz się dlaczego to zabawka doskonała! Zobacz więcej!

Pierwszy etap w życiu dziecka to czas niezwykle szybkiego rozwoju. Maluch zmienia się praktycznie z dnia na dzień, a rodzice z zaciekawieniem obserwują swoją pociechę, zastanawiając się, czy tempo rozwoju jest prawidłowe.

Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że jako rodzice chcemy zapewnić dzieciom jak najlepsze wsparcie w poznawaniu tego świata. Jeśli chodzi o rozwój zmysłów, bardzo pomocne są maty edukacyjne dla dziecka. Dlaczego są tak ważne? Czy maty edukacyjne dla niemowlaka to dobry pomysł na pierwszy prezent?

Rozwój dziecka a leżenie na brzuchu - o co chodzi?

Mata edu

Od wielu lat podkreśla się jak ważną rolę w rozwoju dziecka pełni czas spędzony na brzuszku. Etap ten bywa przez niektórych rodziców bagatelizowany. Tymczasem leżenie we wspomnianej pozycji niesie ze sobą możliwość zdobycia wielu cennych umiejętności. Mowa oczywiście o rozwoju ruchowym – unoszenie główki, trening prostowania kręgosłupa i szkolenie umiejętności raczkowania. Jednak nie każde dziecko będzie zachwycone, gdy ułożymy je w tej pozycji. Często już po krótkiej chwili powoduje ona płacz maluszka i zniecierpliwienie.

Ważne jest, aby się nie poddawać, zadbać o prawidłową postawę podczas leżenia na brzuchu i okazać dziecku wsparcie. Połóż się razem z maluchem i zadbaj o to, by był to efektywnie spędzony czas. Świetnym rozwiązaniem są maty edukacyjne dla niemowląt, określane również jako maty interaktywne czy maty sensoryczne. Wybór jest ogromny: z pałąkami, piankowe, z pałąkami. Bez problemu znajdzie się tu mata sensoryczna dla dziewczynki, jak i chłopca.

Mata edukacyjna jako forma wsparcia rozwoju dziecka!

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że rola maty edukacyjnej ogranicza się do stworzenia przytulnego miejsca do zabawy. Jest to oczywiście jedna z jej funkcji.
Dzięki miękkiemu wypełnieniu (miękkiej podstawce) chroni dziecko przed uderzeniami czy zimnem podczas leżakowania na podłodze. Jednak najważniejsze w tym wszystkim są dodatkowe elementy, w które jest wyposażona, czyli różnego rodzaju zabawki.

Wiszące, często interaktywne zabawki, szeleszczące książeczki czy wszyte metki – wszystkie one mają na celu zaciekawienie malucha, przyciągnięcie jego uwagi i zachęcenie, aby po nie sięgnąć. Tym samym dziecko ma okazję poznać nowy kolory, tekstury i kształty, dźwięki. Jest to także świetny trening umiejętności skupiania wzroku. Warto zachęcać dziecko do obserwowania zabawek umieszczonych raz z lewej, raz z prawej strony. Wynika to z fizjologicznej asymetrii, która występują na początkowym etapie rozwoju.

Z czasem maluch zacznie sięgać po zabawki. Na macie edukacyjnej dziecko może spędzić wiele przyjemnych chwil, bo ta zabawka cechuje się dużą uniwersalnością zastosowań.
Edukacyjne maty dla niemowląt to świetna alternatywa dla leżaczków i bujaczków, ponieważ dają znacząco większą swobodę podejmowania działań dziecku. matę edukacyjną łatwo również spakować i zabrać ze sobą w podróż.

Zalety maty interaktywnej

Zabawki edukacyjne to produkty, które nie tylko zajmują dziecko na chwilę, ale też stymuluję rozwój podstawowych zmysłów. Do wykonane z miękkich materiałów maty edukacyjne mają wszechstronne zastosowanie. Zapewniają maluchowi komfort i bezpieczeństwo podczas leżenia. Czas spędzony na podłodze stanowi bardzo cenny etap rozwoju, pozwalający poczuć swoje ciało i nauczyć się tego jak funkcjonuje.

Kolejną zaletą produktów dostępnych w kategorii maty edukacyjne, są dołączone do nich mniejsze ruchome elementy typu szeleszczące książeczki czy lusterka lub elementy wydające dźwięki. Dużą ich ilość ma mata edukacyjna Kinderkraft. Kontrastowe kolory stopniowo uczą dziecko rozróżniać kształty i kolory. Zawieszone w zasięgu ręki, przyciągają jego uwagę i zachęcają do ćwiczenia motoryki małej. Mata sensoryczna dla niemowlaka to idealny pomysł na prezent dla młodej mamy.

Dzięki temu, że zabawki są zdejmowane, można zmieniać ich umiejscowienie. W ten sposób dzieci nie tracą zainteresowania matą i chętnie spędzają na niej czas. Mata sensoryczna sprawdzi się również do rozwijania motoryki dużej, mobilizując do przemieszczania się w kierunku zabawek.

Najlepsze maty sensoryczne dla dzieci

Maty edukacyjne dla dzieci to idealny sposób na ich aktywizację. Pobudzają zmysły i wspomagają rozwój motoryczny. To także świetny sposób, aby znaleźć dla siebie chwilę na wypicie ciepłej kawy! W początkowym etapie służyć mogą bardziej jako kocyk. Później jednak rola maty edukacyjnej dla dzieci zmienia się w swoisty plac zabaw.

Kolorowe zawieszki, lusterka i szeleszczące, wydające dźwięki elementy i inne akcesoria zawieszone na pałąkach, zajmują maluszka i sprawiają, że chętnie się na niej bawi. Ciekawą propozycją są maty tematyczne, z zabawkami w kształcie zwierzątek morskich czy elementami galaktyki. Bogata oferta produktów zapewnia również modele, które sprawdzą się jako maty edukacyjne dla dziewczynki.

TINY LOVE MATA EDUKACYJNA Z PAŁĄKAMI SKARBY OCEANU

Mate edukacyjna

Mata edukacyjna skarby oceanu to produkt o unikalnym designie, który posłuży maluszkowi przez dłuższy czas. Można bez trudu dopasować ją do zmieniających się potrzeb dziecka. Zawiera liczne zabawki, których zadaniem jest aktywizowanie maleństwa i zachęcanie do ćwiczenia umiejętności chwytania. Satynowe wstążki i szeleszczące manty aż się o to proszą! Dodatkowo wyposażona jest z muzyczną rozgwiazdę i lusterko. Świetnie sprawdzi się jako mata edukacyjna dla dziewczynki.

Maty edukacyjne to bardzo funkcjonalny produkt.

Wiele modeli mat edukacyjnych wykorzystywać można w roli kojca, zapewniając dziecku wyjątkowo bezpieczną przestrzeń do spędzania czasu, czyli taki swoisty domowy plac zabaw. Kolorowe zabawki i świecące elementy aktywują zmysł wzorku, z kolei grzechotki działają pozytywnie na rozwój słuchu. Nie bez powodu mówi się, że wspomniana mata edukacyjna rośnie razem z nimi.

Początkowo zachęca do obserwowania poruszających się elementów, by następnie mobilizować do podciągania się i przemieszczania w ich kierunku. Uruchamia u dziecka naturalną ciekawość tego, co go otacza. Matę edukacyjną można budować na zasadzie modułów, dzięki czemu zapewni rozrywkę dla najmłodszych pociech na długie miesiące, a później także dla starszych maluchów.

Mata interaktywna to idealne połączenie wspierające zabawę i rozwój, dzięki ciekawym kolorom, kształtom, akcesoriom. Co ważne, przystosowane są one dla dzieci w różnym wieku. Maty edukacyjne dla dzieci to miejsca, w którym rozwijają się zmysły, a także ciało! Zobacz przepiękne maty edukacyjne od Babysteps.


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.


Autorka

Aleksandra, jako doświadczona mama i znawczyni branży dziecięcej, stworzyła sklep 4kidspoint.pl, odpowiadając na realne potrzeby rodziców. Jej wiedza i intuicja gwarantują, że każdy klient otrzymuje tylko sprawdzone i najlepsze produkty. Przeczytaj więcej o autorce tutaj.