Bezpieczeństwo dziecka – jak je zapewnić?

Bezpieczeństwo dziecka – jak je zapewnić?

Dla każdego rodzica najważniejsze jest jego potomstwo. Dzieci wypełniają pustkę i sprawiają wiele radości. Ich bezpieczeństwo jest jednak uzależnione od naszych zachowań, dlatego należy przewidywać różne sytuacje, które w jakikolwiek sposób mogą zagrozić naszemu maleństwu. Współczesny rynek oferujący mnogość produktów dziecięcych, odpowiada na nasze potrzeby i przedstawia propozycje wielu akcesoriów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Niektóre z nich stwarzają jedynie pozorne poczucie bezpieczeństwa i nie są warte naszych pieniędzy. Akcesoria, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku dostosowane są również od wieku i rozmiarów dziecka, z oczywistych powodów najwięcej wysiłków trzeba włożyć w opiekę nad najmłodszymi. Na co zatem warto postawić i jak mądrze wybierać? Jest to najważniejsze pytanie, na które postaramy się znaleźć odpowiedź w dzisiejszym poradniku 4kidsPoint.pl. Po kolei przedstawimy zatem produkty, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo naszemu dziecku i przyniosą nam upragniony spokój.

Po pierwsze fotelik samochodowy

Większość z nas posiada własny samochód i stale z niego korzysta. Nie dziwi więc fakt, że przewozimy w nim również małe dzieci. Jak powszechnie wiadomo, według przepisów drogowych przewożenie dziecka do 12 roku życia w foteliku samochodowym jest obowiązkowe. Obowiązek wiąże się również ze wzrostem dziecka, który powinien sięgać powyżej 150 cm, jeśli ma być ono zabezpieczone jedynie pasami. Jeśli masz małe dziecko musisz zatem koniecznie zainwestować w fotelik samochodowy. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

  • Przede wszystkim przy wyborze fotelika należy zwrócić uwagę na wagę naszego dziecka. Foteliki dzielą się bowiem na 5 kategorii i każda z nich przyporządkowana jest do konkretnego przedziału wagowego. Znajdziemy tę informację na metce przypiętej do fotelika, możemy również zapytać sprzedawcę.
  • Wymogiem obowiązkowym każdego fotelika jest posiadanie atestu bezpieczeństwa oraz odpowiedniego certyfikatu. Jeżeli nie spełnia on tych wymogów nie należy go kupować, a wręcz trzeba omijać tego typu produkty szerokim łukiem.
  • Warto także kupić foteliki posiadające możliwość zdemontowania oparcia, gdyż przydatne nam będą na dłużej.
  • Niemowlęta najlepiej przewozić w foteliku samochodowym, które ustawione jest do tyłu w stosunku do kierunku jazdy. Jest to rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze. W większości wypadków można je również zamienić w wygodne nosidełka, które spełniają funkcję kołyski, są zatem niezwykle praktyczne. Dzieci starsze spokojnie mogą podróżować w fotelikach skierowanych przodem do kierunku jazdy.
  • Nie należy kupować pasów 3 punktowych, gdyż nie spełniają one wszystkich wymogów bezpieczeństwa, współcześnie odchodzi się od nich na rzecz pasów 5 punktowych i takich właśnie należy szukać.
  • Do każdego fotelika samochodowego, dokupić można również przydatne akcesoria, należą do nich między innymi: osłona przeciwsłoneczna, ochraniacz na fotelik, pluszowy zagłówek, budka na fotelik, czy wkładka przeciwpotna. Tak wyposażony fotelik z pewnością będzie idealny dla naszego dziecka, a my nie będziemy się już martwić o jego bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem.

Po drugie bramki na schody i barierki ochronne

Dzieci, zwłaszcza bardzo małe uwielbiają odkrywać nowe miejsca i przedmioty. Wystarczy na chwilę spuścić je z oka, a już mogą znajdować się w innym pokoju. Raczkowanie sprzyja krótkim podróżom, dlatego mieszkanie musi pozostać dokładnie zabezpieczone. Sprawa staje się poważna, gdy posiadamy schody. Upadek z nich może grozić poważnymi obrażeniami oraz konsekwencjami, dlatego obligatoryjnie należy je odgrodzić. Służą temu specjalne bramki na schody, które możemy kupić w każdym sklepie z akcesoriami dziecięcymi. Ich cena nie jest wysoka, a mogą radykalnie poprawić bezpieczeństwo. Dobra bramka powinna ograniczać przejścia niebezpieczne dla dziecka. Musi być na tyle wysoka i posiadająca odpowiedni zamek, aby w żadnym wypadku dziecko nie potrafiło jej otworzyć. W rzeczywistości ich wysokość sięga od 70 do 120 centymetrów. Najwygodniejsze w montażu są bramki rozporowe.

Oprócz bramek, niezwykle przydatne są również barierki ochronne do łóżka, które montuje się najczęściej przy łóżeczku niemowlęcia. Za ich sprawą, nie wypadanie ono z łóżka, np. gdy wierci się podczas snu.

Dodatkowo warto wyposażyć swój dom w różnego rodzaju osłony - np. osłonę kominka lub też osłonę na płytę do gotowania, która ochroni nasza pociechę przed ryzykiem poparzenia.

Ciekawym rozwiązaniem dla dziecka są również duże kojce, które nie ograniczają ciekawości dziecka, a jednocześnie zapewniają mu bezpieczeństwo nawet pod krótką nieobecność rodziców.

Po trzecie organiczna żywność dla dziecka

Pokarmy podawane zaraz po mleku matki są niezwykle ważne dla rozwoju małego dziecka. Nie można go więc faszerować chemią, która jest najzwyczajniej niezdrowa oraz potrafi wywoływać uczulenia i alergizuje. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj stosowanie żywność ekologicznej i organicznej, która zawiera wiele witamin i substancji, które są niezbędne do wzrostu dla każdego malucha, a jednocześnie nie zawiera w sobie chemii i sztucznych dodatków. Żywność ekologiczna nie zawiera również konserwantów i sztucznych barwników, a co za tym idzie nie wpływa alergizująco na nasze dziecko. Stawiając na posiłki składające się z organicznych produktów mamy pewność, że dbamy o zdrowie i prawidłowy rozwój swoich pociech, nie musimy się zatem martwić o szkodliwość jedzenia jakie im podajemy, co jest przecież niezwykle ważne.

Ważnym czynnikiem jest również sposób przygotowania żywności. Najzdrowsze metody przygotowania to oczywiście gotowanie na parze. Warto również przed przełożeniem posiłku dla dziecka do miseczek, czy talerzyków lub buteleczek, odpowiednio je wysterylizować (dłużą do tego np. podgrzewacze ze sterylizatorem).

Po czwarte bezpieczne zabawki

Ogrom zabawek proponowany przez producentów potrafi przytłoczyć każdego rodzica. Małe dziecko najchętniej posiadałoby wszystkie, jednak główny czynnik, na który powinniśmy postawić to bezpieczeństwo.

Podstawową kwestią bezpieczeństwa jest posiadanie przez zabawki znaku CE, co oznacza, że zostały one dopuszczone do produkcji i spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo zabawki mogą posiadać inne atesty oraz certyfikaty.

Wiadomo, że konkretne zabawki dopasowane są do wieku dziecka i oznaczenie to widnieje najczęściej na pudełku np. +3, co oznacza, że dziecko poniżej 3 roku życia nie powinno bawić się zabawką tego typu.

Zabawki, które są przeznaczone dla najmłodszych, nie powinny zawierać elementów szklanych ani porcelanowych, mogłyby się bowiem potłuc i stworzyć zagrożenie dla życia dziecka. Warto także się upewnić czy zabawka nie posiada przypadkiem ostrych krawędzi lub zbyt małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Wszelkiego rodzaju sznurki oraz sznureczki nie mogą być zbyt długie, tak aby nie tworzyły żadnej pętelki. Należy na to zwracać szczególną uwagę. Najbardziej sprawdzone zabawki dla niemowląt to oczywiście pluszaki, a także duże drewniane klocki. Jeśli nadal uważasz, że zabawka nie spełnia wszystkich norm bezpieczeństwa, możesz ją sprawdzić w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami, jakie odnajdziesz na stronie UOKiK.

Po piąte pieluszki wielorazowe

Znakiem naszych czasów są również jednorazowe pieluszki, które mają zapewniać wygodę głownie Mamom, dzięki temu, że nie trzeba ich prać. Odchodzi się zatem od pieluch tetrowych i inwestuje w dość drogie pieluchy jednorazowe. Nie jest to jedna dobre rozwiązanie, gdyż lepiej postawić na pieluszki użytku wielorazowego. Wyróżnia je wiele zalet, a przede wszystkim fakt, że są o wiele zdrowsze dla dziecka i nie wywołują podrażnień ani uczuleń. Wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych oraz są niezwykle przewiewne i oddychające. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, jak bywa to w przypadku pieluch jednorazowych. Ważną zaletą pieluszek wielorazowych jest to, że nie zaśmiecają one środowiska.

Po szóste kosmetyki naturalne

Każde dziecko potrzebuje odpowiednich kosmetyków, np. w postaci nawilżających kremów. Powinny one być stworzone na bazie naturalnych składników. Wszystko co sztuczne, nie sprzyja delikatnej skórze dziecka, a dodatkowo może wywoływać niepożądane alergie. Naturalne kosmetyki nie wywołują podrażnień i chronią skórę dziecka, a dodatkowe ją nawilżają. Pomagają również leczyć odparzenia, czy powstałe zmiany skórne. Bardzo ważny jest ich skład. Zawierają bowiem wiele minerałów, witamin, a także wyciągi roślinne. Najlepsze kosmetyki naturalne zawierają od 90 do 100% składników naturalnych (organicznych). Stosowane mogą być do codziennej pielęgnacji. Dzięki nim nasze dziecko będzie zdrowsze i szczęśliwsze, a my będziemy o wiele spokojniejsi.

W co jeszcze warto zainwestować?

Oprócz podstawowych rzeczy, które warto posiadać w swoim domu, kiedy ma się małe dziecko, można także zainwestować w termometr do kąpieli. Sprawdza on temperaturę wody, która nie powinna być przecież zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Termometry dziecięce zamiast rtęci zawierają olej rzepakowy i czytelnie pokazują temperaturę. Są dostępne również termometry elektroniczne opakowane w zabawkę do kąpieli, która umili dziecku kąpiel.

Bezpieczeństwo dziecku podczas zabaw zapewnią także kojce, gdzie możemy włożyć malucha, a same zająć się obowiązkami domowymi. Mamy wtedy pewność, ze nic mu się nie stanie i nigdzie nie odejdzie, a duża przestrzeń nie będzie go zbytnio ograniczać. Zainwestować możemy również w specjalne leżaczki, które z pewnością spodobają się każdemu maleństwu i utulą je do snu. Dzięki specjalnym pasom, dziecko nie wypadnie, ani nie wyjdzie samo z leżaczka.

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, postarajmy się zatem zadbać o nie jak najlepiej.