Higiena i bezpieczeństwo dziecka 

(wszystkie kategorie) w dziale

Higiena dziecka

Higiena osobista w powszechnym rozumieniu jest zbiorem zasad i czynności mających na celu zachowanie ciała w czystości. W znaczeniu medycznym higiena osobista jest jednak znacznie bardziej rozbudowanym pojęciem i obejmuje wszystko, co wiąże się z zachowaniem zdrowia. Tak też należy rozumieć m. in. higienę dziecka, zwłaszcza że to właśnie w pierwszych latach życia zdrowie stanowi podstawę właściwego rozwoju, a prawidłowa pielęgnacja ciała i utrzymywanie go w czystości jest jednym z kluczowych elementów odpowiedzialnych za zachowanie zdrowia.

Jak prawidłowo dbać o zdrowie i higienę dziecka?

Kluczem do prawidłowej dbałości o zdrowie i higienę dziecka jest ostrożność, delikatność i regularność. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku noworodków, których skóra jest szczególnie wrażliwa na każdy dotyk. Opiekując się tak małym dzieckiem, zwłaszcza podczas jego pielęgnacji, musimy pamiętać o zasadzie delikatnego dotyku. Pamiętajmy, że każdy noworodek jest dotykany przez swoich rodziców nawet kilkaset razy na dobę, czy to podczas karmienia, mycia, przewijania, smarowania balsamem czy usypiania. Warto korzystać podczas tych czynności z pomocy odpowiednich akcesoriów, np. chusteczek bambusowo-muślinowych czy mat do przewijania, ponieważ to, co dla osoby dorosłej może wydawać się normalnym naciskiem, dla delikatnej skóry dziecka może być już na pewnym etapie przykrym wrażeniem.

 

W jaki sposób troszczyć się o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Istnieje wiele zasad mających zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo. Wiele z nich to zasady czysto zdroworozsądkowe, których nie musimy się dodatkowo uczyć – wystarczy ich tylko sumiennie przestrzegać. Stosujemy więc blokady drzwi i okien, magnetyczna blokada szuflad, bramki ochronne czy nakładki zabezpieczające.

Nieco inaczej jest z bezpieczeństwem dziecka podczas pielęgnacji. Tutaj zwłaszcza nowo upieczeni rodzice potrzebują często kilku wskazówek od bardziej doświadczonych osób. To od nich często dowiadują się, iż za każdym razem, gdy przenoszą niemowlaka, muszą delikatnie podtrzymywać jego główkę, by nie opadała bezwładnie, a podczas przewijania nie powinni w żadnym razie unosić go za nóżki. Bardzo ważne jest również to, aby podczas mycia paszek małego dziecka nie ciągnąć za rączki – można je wyłącznie delikatnie unieść, starając się nie przekroczyć przy tym zbyt mocno linii barków.

Dbałość o bezpieczeństwo dziecka podczas pielęgnacji wymaga również tego, aby po myciu niemowlaka nie pocierać jego skóry szorstkim ręcznikiem, ale osuszyć ją przez owinięcie w miękki i dobrze chłonący wilgoć ręcznik dla niemowlaka. W tak osuszoną skórę nie wcieramy kremu czy balsamu, ale najpierw rozprowadzamy odpowiednie środki pielęgnacyjne na własnej dłoni, a następnie delikatnie je wklepujemy.

O czym powinniśmy pamiętać podczas kąpieli dziecka?

Kąpiel małego dziecka, a zwłaszcza noworodka, powinna być przede wszystkim krótka (trwać nie dłużej niż 5 min.) i odbywać się dobrze dobranej wanience. Woda musi mieć odpowiednią temperaturę, zbliżoną do temperatury ciała (ok. 37℃), i zawsze warto dodać do niej dobre środki myjące dla niemowląt, które zapobiegną przesuszeniu skóry i wynikającym z tego podrażnieniom. Nie powinniśmy również nalewać jej do wanienki zbyt dużo. Wystarczy ok. 5 cm powyżej dna.

Odkryj inne kategorie produktów dziecięcym sklepie internetowym 4KidsPoint.pl

  

© 2012-2017 GRUPA SILESIA ErgoPoint.pl, ComfortPoint.pl, 4kidsPoint.pl. All Rights Reserved.